ورزش درمانی

فیزیوتراپیست‌ها به روش‌های مختلفی با بیماران کار می‌کنند تا به تسکین درد و بازیابی عملکرد آن‌ها کمک کنند. آسیب، بیماری و توان‌بخشی پس از جراحی تنها چند نمونه از مسائلی هستند که می‌توانند عملکرد طبیعی بدن را مختل کنند و فیزیوتراپی به بهبود آن‌ها کمک زیادی می‌کند. یکی از رایج‌ترین روش‌هایی که در هنگام تهیه یک برنامه درمانی توصیه می‌شود، ورزش درمانی است.

این روش درمانی که به خوبی روی آن تحقیق شده و تأثیرات آن ثابت شده است، شامل تمرینات تمرینی تقویتی، کششی و افزایش‌دهنده تحرک است که بر اساس نیازهای فردی هر بیمار طراحی می‌شود. در ادامه قرار است در مورد فواید و اثرات مثبت ورزش درمانی صحبت کنیم و روش‌های مختلف آن را برای شما توضیح دهیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

متخصص ورزش درمانی 

ورزش درمانی عبارت است از انجام منظم و برنامه ریزی شده تمرینات ورزشی درمانی زیر نظر متخصص که با نیل به اهداف زیر انجام می‌‌شود:

  • رفع یا جلوگیری از آسیب‌ها
  • بهبود، بازیابی یا بهبود عملکرد فیزیکی
  • پیشگیری یا کاهش عوامل خطر مرتبط با سلامت
  • وضعیت کلی سلامت، تناسب اندام، یا بهینه کردن حالت بدن و سلامت آن

مراکز ورزشی درمانی در مشهد ممکن است روش‌های مختلفی را برای فیزیوتراپی به کار گیرند، اما در درمانگاه پزشکی ورزش اترس با بهره‌گیری از بهترین متخصصان ورزش درمانی در مشهد توانسته‌ایم اعتماد توان‌جویان گرامی را جلب نموده و به افراد زیادی کمک کنیم تا بعد از یک صدمه جدی یا عمل جراحی، قوی‌تر از قبل به زندگی برگردند. در کلینیک اترس، ما برای بیماران ارزش قائلیم، بنابراین بهترین و به‌روزترین خدمات را در اختیار مراجعه‌کنندگانمان قرار می‌دهیم. برای به درک بهتر مزایای ورزش درمانی و اینکه چه فوایدی می‌تواند برای شما داشته باشد، این راهنمای آسان را برای شما تهیه کرده‌ایم. اگر سؤالی دارید یا اطلاعات بیشتری می‌خواهید، از تماس با ما دریغ نکنید.

مرکز ورزشی درمانی

در انتخاب یک مرکز ورزشی درمانی در مشهد، چندین عامل باید ملاحظه شود. اولین عامل، تجهیزات و تکنولوژی موجود در مرکز است. مرکز ورزش درمانی باید مجهز به تجهیزات مدرن و پیشرفته برای انجام تمرینات ورزشی درمانی باشد. به علاوه، متخصصان و مربیان ورزشی متعهد و مجرب نیز باید در این مرکز حضور داشته باشند تا بتوانند بهترین خدمات ورزشی و درمانی را به مراجعین ارائه دهند.

دیگر نکته‌ای که در انتخاب یک مرکز ورزش درمانی باید مد نظر قرار دهید، برنامه‌های تمرینی و درمانی است. مرکز ورزش درمانی باید دارای تمرینات ورزشی درمانی متنوع و سازگار با نیازهای مختلف افراد باشد. متخصصان می‌بایست راهنمایی‌ها و نکات برای انتخاب برنامه ورزشی درمانی را به هر فرد بر اساس وضعیت فیزیکی و اهدافش، تنظیم کرده و به او آموزش دهند.

با توجه به موقعیت جغرافیایی، تجهیزات و تکنولوژی موجود، برنامه‌های تمرینی و درمانی و هزینه‌های مناسب، بهترین مرکز ورزش درمانی در مشهد، کلینیک اترس است. شما می‌توانید برای گرفتن مشاوره با ما تماس بگیرید، یا برای مشاوره حضوری به آدرس ما در چهارراه خیام، بیستون دو مراجعه فرمایید.

فواید ورزشی درمانی

از مزایای ورزش درمانی هرچه بگوییم کم است. تیم ما در کلینیک اترس سال‌ها تجربه در ادغام موفقیت‌آمیز این روش با برنامه‌های ورزشی درمانی مؤثر و فیزیوتراپی دارد. در اینجا فقط به چند مورد از تأثیرات ورزش درمانی بر بهبود بیماری‌ها و آسیب‌های جسمی اشاره می‌کنیم:

  • افزایش سطح تناسب اندام: مهم نیست به چه دلیلی به دنبال فیزیوتراپی هستید، ورزش درمانی رویکردی جامع برای رسیدن به هدفتان را به شما ارائه می‌دهد. در حالی که مطابق با نیازتان تمرین می‌کنید، به سلامت کلی بدن از جمله قلب و ریه‌هایتان نیز کمک می‌کند.
  • بدن قوی‌تر: پیروی از برنامه‌های ورزشی درمانی برای بهبود قدرت کل بدن شما خوب است و در نتیجه، وضعیت بدنی قوی‌تر و توانایی بهتری برای انجام فعالیت‌های روزانه خواهید داشت.
  • کاهش خطر آسیب مجدد: بدن قوی‌تر به معنای بدنی با‌ثبات‌تر است. برای افرادی که با آسیب‌ها سر و کار دارند، تمرینات ورزشی درمانی عضلات اطراف ناحیه آسیب‌دیده را تقویت می‌کنند تا کمتر مستعد آسیب مجدد شوند.
  • بهبود سطح خلق‌وخو و انرژی: افرادی که از تحرک محدود و درد رنج می‌برند می‌توانند وارد یک هزارتوی پیچیده از افسردگی، اضطراب و یک سبک زندگی بی‌تحرک شوند که فرایند درمان را حتی دشوارتر می‌کند. ورزش درمانی هورمون اندورفین و مسکن‌های طبیعی بدن را آزاد کرده و به بهبود سطح انرژی شما کمک می‌کند تا بتوانید فعال‌تر باشید.
  • وابستگی کمتر به دارو: ورزش درمانی یک روش کاملاً طبیعی تسکین درد و توان‌بخشی است که درد را از منبع خودش درمان می‌کند. دارو فقط می‌تواند علائم را کم کند و ممکن است برایتان تبدیل به عادت شود. دنبال کردن برنامه‌های ورزشی درمانی می‌تواند نیاز شما برای رو آوردن به داروهای مسکن را کاهش دهد.

انواع روش های ورزشی درمانی

ورزش درمانی بر بازیابی و حفظ قدرت، استقامت، انعطاف‌پذیری، ثبات و تعادل تمرکز دارد. هدف آن بازگرداندن بیمار آسیب‌دیده به حالت کاملاً کارآمد و بدون درد است. فیزیوتراپیست با ارزیابی کامل توانایی‌های فیزیکی فرد از طریق تاریخچه پزشکی و ارزیابی فیزیکی شروع می‌کند. سپس از دانش خود برای طراحی یک برنامه از تمرینات ورزشی درمانی با پیشرفت آهسته و متناسب با نیازهای هر فرد استفاده می‌کند. فیزیوتراپیست پیشرفت توانجو را زیر نظر می‌گیرد، در انجام برخی از حرکات فیزیکی همکاری کرده و به طور مداوم برنامه را در حین بهبودی مشتری اصلاح می‌کند.

تمریناتی که در برنامه‌های ورزشی درمانی کلینیک اترس گنجانده شده، عبارتند از:

تمرینات هوازی

فعالیت‌هایی با شدت‌های مختلف که بهبود قلبی- ریوی را به همراه دارد. تمرینات هوازی به دو صورت انجام می‌شوند؛ تداومی و تناوبی (اینتروال). در تمرینات تداومی، فرد بدون استراحت تمرین می‌کند. مثل دویدن پیوسته بدون استراحت به مدت ۲۰ دقیقه. در تمرینات اینتروال، فرد بین هر راند تمرین استراحت میکند. به عنوان مثال، یک دقیقه دویدن و یک دقیقه استراحت کردن.

تمرینات عملکردی

این مدل از تمرینات در حوزه توان‌بخشی کاربرد زیادی دارند. مزیت اصلی تمرین عملکردی این است که برنامه‌های ورزشی درمانی واقعی را به نوعی برای توانجو شبیه‌سازی می‌کند. فرد با انجام این تمرین‌ها الگوهای حرکتی صحیح را می‌آموزد و عادت‌های اشتباه حرکتی خود را اصلاح می‌کند. برای انجام آن‌ها معمولاً از وسایل کمکی مثل توپ، کش یا وسایل تعادل بهره می‌گیرند.

تمرینات مقاومتی

گونه‌ای از تمرینات ورزشی درمانی که با بهره‌گیری از وزنه‌هایی مثل دمبل یا هالتر، قدرت و استقامت عضلانی بدن را افزایش می‌دهند. این تمرینات می‌توانند به بهبود ترکیب بدن نیز کمک کنند. با افزایش عضلات، چربی در بدن کاهش و ترکیب کلی بدن نیز بهبود می‌یابد. این موضوع علاوه بر بهتر شدن ظاهر جسمانی، در افزایش سلامتی عمومی نیز تأثیر دارد. به‌علاوه، هماهنگی مغز و عضله با تمرینات مقاومتی امکان‌پذیر است و در نتیجه با استفاده از آن در فیزیوتراپی به نتایج خوبی می‌رسند.

هزینه های ورزشی درمانی در مشهد

سلامتی، زمان و پول شما سه مورد از باارزش‌ترین منابع شما هستند. سرمایه‌گذاری روی خودتان یکی از بهترین تصمیماتی است که می‌توانید بگیرید، به خصوص اگر به فیزیوتراپی نیاز داشته باشید. ما در کلینیک اترس درک می‌کنیم که استعلام هزینه‌ خدمات ورزشی درمانی مهم است و در هر ساعت از روز آماده پاسخگویی به سؤالات شما هستیم. از آنجایی که خدمات ما متفاوت هستند، تعرفه هرکدام نیز بستگی به نوع خدماتی که شما نیاز دارید تغییر می‌کند، بنابراین برای دریافت راهنمایی‌ها و نکات برای انتخاب برنامه ورزشی درمانی در مشهد و هزینه‌های خدمات لطفاً با شماره 37557-051 تماس حاصل فرمایید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنیم.

معرفی مدیکال جیم اترس

مدیکال جیم از سه بخش مجزا جهت انجام تمرینات عملکردی، تمرینات هوازی و کار با وزنه تشکیل شده است. بخش عملکردی مدیکال جیم مجهز به تجهیزات روز دنیا جهت انجام تمرینات عملکردی می باشد و کفپوش آن از نوع چمن مصنوعی با کیفیت بالا است. بخش تمرینات هوازی دارای تردمیل مکانیکی، تردمیل برقی، ایربایک، دوچرخه ثابت، دوچرخه مکانیکی و دوچرخه برقی و بخش کار با وزنه نیز دارای سازه کراسفیت، دستگاه های ورزشی و وزنه های آزاد می باشد.
یکی از خدمات منحصر به فرد مدیکال جیم درمانگاه پزشکی ورزش اترس اتاق هوشمند می باشد. این اتاق مجهز به 18چراغ نمایشگر لمسی می باشد که بصورت تصادفی روشن شده و تلاش فرد درجهت لمس و خاموش کردن چراغ ها سبب بهبود زمان عکس العمل، افزایش آگاهی محیطی، بهبود هماهنگی عصبی-عضلانی و افزایش سرعت حرکت دست و پا می گردد.
یکی دیگر از خدمات مدیکال جیم اتاق ریکاوری است. این اتاق مجهز به دستگاه کامپرشن و تنس میباشد و موجب تسریع روند ریکاوری بویژه در ورزشکاران پس از انجام تمرینات بدنی می گردد. سایر خدمات مدیکال جیم نیز شامل اتاق ماساژ ، کافی شاپ، اتاق ارزیابی پاسچر و سنجش قدر عضلانی میباشد.

خدمات مدیکال جیم​

اندازه گیری قدرت عضلانی

یکی از فاکتورهای آمادگی جسمانی مرتبط با سلامت قدرت عضلانی است و اندازه گیری قدرت عضلانی ممکن است یکی از مولفه های برنامه توانبخشی باشد. بویژه اگر پزشک متخصص احساس نماید که ضعف یا عدم تعادل بین قدرت عضلات موافق و مخالف عامل ایجاد درد یا محدودیت است. روش ها و ابزارهای مختلفی جهت اندازه گیری قدرت عضلانی وجود دارد که یکی از این ابزارها دینامومتر ایزومتریک می باشد. این دستگاه با قابلیت سنجش قدرت عضلانی بصورت ایزومتریک می تواند اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار فرد و پزشک متخصص قرار دهد. علاوه براین از این دینامومتر می توان به عنوان یک وسیله تمرینی در جهت تقویت قدرت عضلانی ایزومتریک در دامنه های حرکتی مختلف نیز استفاده نمود.

ارزیابی پاسچر

آنالیز ساختار قامتی یکی از مهمترین موضوعات مهم در سلامت و ورزش است. ناهنجاری های ساختار قامتی علاوه بر اینکه سلامت جسمانی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، بر عملکرد ورزشی وی نیز موثر است. وجود ناهنجاری ها در ساختار اسکلتی بدن موجب بروز بیماری ها و جلوگیری از زندگی سالم می گردد. دستگاه آنالیز ساختار قامتی جهت سنجش و ارزیابی انحرافات اسکلتی بدن از جمله شانه ها، گردن، لوردوز و انحرافات پا و … ساخته شده است. به کمک این دستگاه می توان با تشخیص به موقع، درمان را تجویز کرد. آنالیز به وسیله مشخص کردن جایگاه های مفاصل و ارزیابی کامپیوتری به روش فوتوگرامتری انجام می گیرد.

شبکه های مجازی اترس

مدیکال جیم :

مدیکال جیم درمانگاه پزشکی ورزش اترس با مساحت 400 متر مربع زیر نظر متخصصین پزشکی ورزشی در زمینه ارائه خدمات تمرین درمانی جهت بازتوانی آسیب های ورزشی، اصلاح ناهنجاری های اسکلتی-عضلانی و تمرینات ورزشی جهت تناسب اندام و تندرستی فعالیت می نماید.

گالری تصاویر
رزرو نوبت در اترس

فرم دریافت نوبت