آب درمانی کلینیک اترس مشهد

خواص ویژه فیزیکی آب باعث کاهش وزن در آب می‌شود و در طی آن فرد می‌تواند از فشار وارده بر مفاصل خود هنگام انجام تمرینات آب‌درمانی بکاهد و همچنین استفاده از نیروی فشار آب به عنوان یک عامل مقاومتی جهت تقویت عضلات بکار می‌رود که نقش معجزه‌آسایی در تسريع روند درمان و بهبود بیمارانی که از آسیب‌های ستون فقرات، آسیب‌های گردنی، آرتروزهای مفاصل زانو، لگن، شانه و مچ پا رنج می‌برند دارد.
و نیز در فاز بعد از جراحی‌های ستون فقرات، تعويض مفاصل، جراحی‌های تاندونی و لیگامانی و دربیمارانی که تحت اعمال جراحی چاقی قرارگرفته‌اند نقش شگفت‌انگیزی دارد.

آب درمانی در مشهد

بخش های آب درمانی

این بخش شامل استخر ،جکوزی،سونا و اتاق ماساژ بوده و اولین مرکز آب درمانی مجوز دار مجهز به تردمیل آبی الکترونیک است

درمان‌جویان می‌توانند از خدمات نوین آبدرمانی همچون تردمیل آبی الکترونیکال، دوچرخه ثابت آبی، دستگاه سونا اوزون تراپی و تجهیزات ورزشی مخصوص تمرینات آبی به جهت بهبود انعطاف پذیری، افزایش قدرت و استقامت عضلانی استفاده کنند.

آب درمانی چیست؟

آب درمانی روشی است که در آن، افراد از آب برای درمان علائم مختلف فیزیکی و روانی در سراسر بدن استفاده می‌کنند. مطالعات نشان داده‌اند که آب درمانی می‌تواند یک گزینه عالی برای کاهش علائمی مانند کمر درد، دردهای عضلانی و خشکی مفاصل باشد.

ما در درمانگاه تخصصی پزشکی ورزشی اترس وسایل و دستگاه‌هایی داریم که می‌توان از آن‌ها در آب استفاده کرد. اکثر افرادی که به آب درمانی می‌آیند واقعاً آب را دوست دارند؛ بنابراین فقط مزیت روانیِ بودن در آب و توانایی حرکت بدون درد، حتی برای نیم ساعت، می‌تواند انگیزه‌ای برای شما باشد تا در مسیر بهبودی قرار بگیرید. همچنین کلینیک اترس، به عنوان یکی از بهترین مراکز فیزیوتراپی در مشهد بوده که پرسنل متخصص و حرفه ای آن را تشکیل داده اند.

قیمت آب درمانی

قیمت آب درمانی تحت تأثیر دامنه وسیعی از عوامل قرار دارد که باعث تغییرات قابل توجه در هزینه‌ها می‌شود. برای مثال، موقعیت جغرافیایی مرکز می‌تواند بر قیمت تأثیرگذار باشد به این دلیل که هزینه‌های عملیاتی، مانند اجاره و میزان دستمزد کارکنان، در مناطق مختلف متغایر است.

تجهیزات مورد استفاده برای آب درمانی نیز عامل مهمی در تعیین قیمت است. مراکزی که از استخرهای مدرن و پیشرفته با قابلیت‌های تنظیم دما و جت‌های آب با تکنولوژی بالا استفاده می‌کنند نیز ممکن است هزینه بیشتری نسبت به سایر مراکز داشته باشند.

مدت زمان و تعداد جلسات آب درمانی نیز موثر در تعیین قیمت هستند. بیمارانی که نیاز به دوره‌های درمانی طولانی‌تر دارند یا برای شرایط خاص‌تری تحت درمان قرار می‌گیرند، طبیعتاً باید هزینه بیشتری برای آب درمانی متقبل بشوند.

 

تمرینات آب ‌درمانی چگونه انجام می‌شوند؟

ما با کمک متخصصان فیزیوتراپی حاضر در کلینیک اترس، همانند یک جلسه فیزیو تراپی عادی، یک ارزیابی کامل از وضعیت جسمانی مراجعه‌کنندگان انجام می‌دهیم. ما می‌خواهیم بیماران بتوانند در طول جلسات خود با ما به سطح معینی از موفقیت دست یابند. امید این است که بیمار به اهداف خود برسد و از طریق تکنیک‌هایی که به او آموزش داده می‌شود، بتواند بهبود دردهای مزمن و به خصوص کاهش کمر درد خود را شاهد باشد.

تمرینات آب درمانی برای پایین تنه

تمرینات آب درمانی برای پایین تنه با هدف آبدرمانی پا از روش هایی است که در فیزیو تراپی استفاده می شود. در ذیل به چند مورد اشاره می‌کنیم:

 • بالا بردن پا: این حرکت در حالی انجام می‌شود که یک پا دراز است و پای دیگر کمی خم شده، در حالی که فرد با یک دست روی دیواره استخر، تعادل بدن خود را حفظ می‌کند.
 • تمرین کششی پا روی دیواره: فرد دست‌های خود را به دیوار استخر تکیه داده و بدن و پاها به سمت روی آب دراز می‌شوند. این کار در آب درمانی کتف، باعث کشش نواحی پشت و عضلات شانه می‌شود.
 • پیاده‌روی در استخر: راه رفتن به سمت جلو و عقب در آب تا قفسه سینه، عضلات پا را قوی می‌کند. پیاده‌روی می‌تواند با اضافه کردن دمبل‌های آبی یا وزنه‌های سبک، قدرتی‌تر شود.

تمرینات آب درمانی برای بالا تنه

تمرینات آب درمانی برای بالا تنه به منظور تقویت عضلات قسمت بالای بدن و بهبود تعادل و استقامت استفاده می‌شود. در اینجا چند مورد از آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

 • بالا انداختن شانه: بنشینید و بازوها را در کنار خود قرار دهید، شانه‌های خود را به سمت گوش‌ها بالا ببرید و چند ثانیه نگه دارید. آن‌ها را دوباره تا جایی که می‌توانید پایین بیاورید و دوباره نگه دارید، سپس حرکت را 10 بار تکرار کنید.
 • چرخش‌ها: روی زمین زانو بزنید، پشت خود را صاف نگه دارید و دستان خود را روی باسن قرار دهید. سپس فقط شکم خود را سفت کنید و پهلوبه‌پهلو بچرخانید. همچنین می‌توانید این کار را به صورت ایستاده انجام دهید. برای آب درمانی لگن از این تمرین بهره می‌برند.
 • ورزش زانو تا سینه: این حرکت در حالت ایستادن روی یک پا که کمی خم شده و یک پا دراز در جلو در حالی که یک دست، بدن را روی دیواره استخر نگه داشته، انجام می‌شود. این تمرین موجب تقویت و کشش عضلات ساق، لگن و کمر می‌شود.

روش های آب درمانی

شاید مهم‌ترین ویژگی که برای هر کلینیک آب درمانی باید در نظر گرفته شود، ارائه گرم یا سرد درمانی است. بسیاری از مجموعه‌ها تسهیلاتی دارند که به طور انحصاری آب درمانی گرم یا سرد را ارائه می‌دهند. در ادامه تفاوت این دو را توضیح خواهیم داد.

آب درمانی با آب سرد

آب درمانی با آب سرد یک درمان عالی برای آسیب‌های جزئی مثل رگ به رگ شدن، یا حتی التهاب مزمن است. با این روش، به کاهش تورم، اسپاسم عضلانی و کاهش درد می‌رسید و مطمئناً بهبودی سریعی خواهید داشت. 

آب درمانی با آب گرم

آب درمانی گرم برای آرامش عضلانی، کاهش استرس و بالا بردن گردش خون ایده آل است. آب درمانی با آب گرم معمولاً شامل استراحت در آب گرم و متلاطم مانند جکوزی است. این شکل از آب درمانی عضلات را شل می‌کند، بدن را انعطاف‌پذیرتر کرده و می‌تواند آن را برای جلسه اصلی آب درمانی آماده کند.

تجهیزات آبدرمانی تخصصی

ما در درمانگاه تخصصی پزشکی ورزشی اترس استخرها و دستگاه‌هایی با بالاترین کیفیت را برای مراجعه‌کنندگان آماده کرده‌ایم. این‌ تسهیلات با کمک فیزیوتراپیست‌ها، پزشکان و متخصصان ما طراحی شده‌اند و طیف وسیعی از گزینه‌های آب درمانی را به مشتریان عزیز ارائه می‌دهند. این تجهیزات شامل استخرهای آبدرمانی، دستگاه‌های ماساژ آبی، دستگاه‌های گرما درمانی و دستگاه‌های تردمیل آبی می‌شوند که به صورت خاص برای درمان انواع بیماری‌ها و مشکلات مربوط به عضلات و استخوان‌ها و مفاصل از آن‌ها استفاده می‌شود. در این بخش به معرفی تجهیزات بخش آب درمانی کلینیک اترس خواهیم پرداخت.

تردمیل آبی الکترونیک دوچرخه ثابت ویژه آبی

تردمیل زیر آب را می‌توان در کف استخر نصب کرد. کاربر روی تردمیل آبی می‌تواند تمرینات پیاده‌روی ثابت را تحت شرایط گرانشی مختلف انجام دهد که طیف وسیعی از گزینه‌های درمانی را به درمانگر می‌دهد. تردمیل زیر آب قابل برنامه‌ریزی است و به شما این امکان را می‌دهد که برنامه تمرینی متناسب با نیازهای خودتان داشته باشید. تردمیل زیر آب یکی از سازگارترین تجهیزات آب درمانی است که با یک سیستم دوربین زیر آب برای ضبط داده‌های جلسه ترکیب می‌شود.

دوچرخه ثابت ویژه آبی از کیفیت منحصربه‌فرد آب برای ایجاد مقاومت بدنی وابسته به سرعت استفاده می‌کند. اگر بتوان عمق آب را با استفاده از کف متحرک تغییر داد، درمانگر می‌تواند طیف وسیعی از شرایط درمانی را برای تمرین با دوچرخه ثابت زیر آب ارائه دهد.

دمبل ها و هالترهای مخصوص ورزش در آب

دمبل های آبی از فوم ساخته شده‌اند، سرعت جذب آب پایینی دارند و شناوری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند. آن‌ها مقاومت کافی را برای تمرینات مناسب بالاتنه و کمر ایجاد می‌کنند. دمبل های آبی همچنین به تمرین عضلات شکم شما کمک کرده و کل بدن را درگیر می‌کنند. دمبل دسته‌های باریکی دارد، بنابراین گرفتن آن‌ها در حالت خیس راحت‌تر است.

هالترهای مخصوص ورزش در آب در سایزهای مختلف موجود هستند. هر چه اندازه بزرگ‌تر باشد، مقاومت بیشتر است. لوله داخلی آن‌ها با قطعات قوی ساخته شده و با یک بالشتک پوشانده شده‌اند که به شما کمک می‌کند آن‌ها را راحت در دست بگیرید. هالترها برای تمرینات مقاومتی و تقویت بالاتنه بهترین گزینه هستند. آن‌ها برای هرکسی که در حال بهبودی پس از آسیب یا مبتلا به آرتریت است عالی هستند.

کمربندهای ویژه معلق سازی و نودل آبی جهت تعلیق درآب

کمربند نایلونی کاملاً قابل تنظیم است و به طور ایمن و راحت دور کمر قرار می‌گیرد. آن‌ها طوری طراحی شده‌اند که فرد را در موقعیت عمودی مناسب شناور می‌کنند و استرس روی کمر را کاهش می‌دهند. این متد برای آب درمانی کمر فوق‌العاده عمل می‌کند.

نودل آبی به شکل فوم سلولی است که نمی‌شکند یا جذب آب نمی‌شود. از آن‌ها به عنوان یک پشتیبان شناور معلق در آب استفاده می‌شود که مقاومت را افزایش می‌دهند و امکان تهویه بالای بدن را نیز فراهم می‌کنند.

واکر ها و شنایار های مخصوص

فرد استفاده‌کننده از این وسیله در آب درمانی از سیستم حرکتی خود استفاده می‌کند که موجب تولید نیرو برای عضلات ضعیف می‌شود. واکرها به تقویت هماهنگی مغز و عضله در فعالیت‌های روزانه کمک می‌کنند. از این وسیله‌ها بیشتر برای ایستادن یا راه رفتن بهره می‌برند.

شنایارهای مخصوص برای زمانی استفاده می‌شوند که فرد خیلی دیر واکنش نشان می‌دهد و شنایار از زمین خوردن او جلوگیری می‌کند. این وسیله نیز تمرینی برای ایجاد تعادل و هماهنگی مغز با عضلات بدن در آب درمانی زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استپ و صفحه تعادلی داخل آب

از طریق این دو ابزار می‌توان موانع چالش‌برانگیز در زیر آب ایجاد کرد و مدیریت تعادل و واکنش را به افراد آموزش داد. استپ و صفحه تعادلی داخل آب شامل عناصر مختلفی مانند تیرهای تعادل، موانع زیر آب، تخته متحرک و یک میله برای شبیه‌سازی بسیاری از رویدادهایی است که ممکن است در زندگی روزمره رخ دهد.

هدف انجام تمرینات آب درمانی

آب درمانی را می‌توان به عنوان یک شکل تخصصی از فیزیوتراپی در نظر گرفت که برای دستیابی به اهداف زیر از آن بهره می‌برند:

 • تعادل بدن
 • دامنه حرکت مفاصل
 • ثبات و انعطاف پذیری تنه
 • کنترل حرکت
 • اصلاح الگوهای راه رفتن
 • کاهش احساس درد

 آب درمانی چگونه به بهبود بیماری کمک می‌کند؟

آب درمانی اثر تسکین‌دهنده قابل‌توجهی در افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن سیستم اسکلتی عضلانی دارد و درد ناحیه مورد نظر را آرام می‌کند. انجام این فعالیت‌ها در آب فشار زیادی به مفاصل وارد نمی‌کند. در نتیجه، افراد به برنامه تمرینی پایبند خواهند بود و در عین حال علائم بیماری و درد آن‌ها نیز کاهش می‌یابد.

این تمرینات فشار کمتری روی مفاصل و عضلات ایجاد می‌کنند و به همین دلیل برای تقویت عضلات و بهبود انعطاف‌پذیری مناسب هستند. همچنین، تمرینات آب درمانی می‌توانند بهبود عملکرد قلب و عروق را نیز تسهیل کنند، زیرا در آب، قلب باید برای پمپ کردن خون بیشتر تلاش کند و این باعث تقویت عضله قلب می‌شود.

آب درمانی برای چه افرادی مناسب است؟

افراد مبتلا به یک سری بیماری‌ها می‌توانند از آب درمانی بهره‌مند شوند. هیدروتراپی می‌تواند علائم بیماری را برای افراد مبتلا به شرایط زیر ایجاد کند:

 • آرتروز
 • دیسک کمر و انواع کمر درد
 • فیبرومیالژیا
 • بیماری پارکینسون
 • نوروپاتی
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان
 • مولتیپل اسکلروزیس
 • فلج مغزی

بهترین کلینیک آبدرمانی درمشهد

مهم است به یاد داشته باشید که آب درمانی هیچ یک از شرایط ذکر شده را درمان نمی‌کند. این روش نباید جایگزین درمان یا دارویی باشد که پزشک شما برایتان تجویز می‌کند. در بیشتر موارد، آب درمانی با تسکین موقت درد، خشکی مفاصل و تورم به افراد کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشند.

کلینیک تخصصی پزشکی ورزشی اترس یکی از بهترین کلینیک‌های آبدرمانی در مشهد است. این کلینیک با دارا بودن تجهیزات پیشرفته و کادری مجرب و متخصص، خدماتی با کیفیت و اثربخش به بیماران ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با مراجعه به ما از تسهیلات تخصصی درمان دردهای عضلانی، مفصلی و بیماری‌های مرتبط با آن‌ها بهره‌مند شوید.

لیست مراکز آب درمانی مشهد

در ادامه لیست بهترین مراکز آب درمانی در مشهد را به صورت منطقه بندی شده ذکر کرده ایم:

مراکز آب درمانی منطقه 1 (خیام، دستغیب، سجاد)

 • مرکز تخصصی آب درمانی اترس 
 • مجتمع آب درمانی هلال احمر
 • درمانگاه شبانه روزی سناباد

مراکز آب درمانی منطقه 9 (پیروزی)

 • کلینیک درخشان
کمتر خواندن ادامه مطلب

مطالب مرتبط

رزرو نوبت در اترس

فرم دریافت نوبت