Home - فیزیوتراپی - درمان درد انگشت دست با فیزیوتراپی

درمان درد انگشت دست با فیزیوتراپی

درمان درد انگشت دست با فیزیوتراپی

درمان درد انگشتان از طریق فیزیوتراپی یک راهکار کارآمد و مؤثر برای تسکین مشکلات مرتبط با این ناحیه حیاتی است. انگشتان، به عنوان یک قسمت مهم از سیستم حرکتی بدن، زمانی که با مشکلات مختلفی همچون آسیب‌های عضلانی، التهابات، یا نقص‌های انگشتان مواجه می‌شوند، می‌توانند منجر به درد و محدودیت در عملکرد شوند.

در این زمینه، فیزیوتراپی به عنوان یک روش درمانی گسترده و مؤثر شناخته می‌شود که از تمرینات تخصصی، ماساژ و روش‌های فیزیک درمانی برای بهبود قابلیت حرکتی و کاهش درد استفاده می‌کند. در ادامه این مقاله از کلینیک اترس به بررسی درمان درد انگشتان با فیزیوتراپی می‌پردازیم. اگر شما هم به این مشکل دچار شده‌اید، با ما همراه باشید.

فیزیوتراپی انگشتان دست

دردهای اسکلتی عضلانی در انگشتان، یک مسئله رایج است که افراد در انواع سنین و گروه‌های مختلف را درگیر می‌کند. انگشتان که به طور مداوم در هنگام انجام فعالیت‌های روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرند، در معرض فشار و آسیب‌های مختلفی قرار دارند. گاهی اوقات، درد انگشتان ممکن است جدی نباشد و به طور خودبه‌خود بهبود یابد

. اما در برخی موارد، آسیب‌های جدی به دست یا انگشت وارد می‌شود که باید درمان شود. تمرینات فیزیوتراپی انگشتان به منظور بهبود و بازیابی عملکرد دست و انگشتان طراحی شده‌اند. طوری‌که فیزیوتراپیست با بررسی وضعیت بیمار، برنامه تمرینی مناسب و شخصی‌سازی شده ارائه می‌دهد.

فیزیوتراپی و کایروپراکتیک درمان انگشتان دست ماشه ای

درمان انگشت ماشه ‌ای ممکن است به دلیل پیچیدگی شیوه‌درمان یا عدم‌تعامل صحیح با فیزیوتراپیست یا کایروپراکتور، موفقیت‌آمیز نباشد. درمان‌های مؤثر فیزیوتراپی برای انگشتان دست عبارتند از:

 • باندپیچی برای اصلاح همترازی انگشت
 • اصلاح فعالیت‌ها
 • ماساژ
 • استفاده از روش‌های گرمایی
 • تمرینات برای ارتقاء تحرک انگشت

آشنایی با فیزیوتراپی تاندون انگشت دست (فیزیوتراپی دست)

فیزیوتراپی تاندون انگشت دست به مجموعه‌ای از تمرینات و روش‌های درمانی اشاره دارد که به منظور تقویت و بهبود عملکرد تاندون‌ها و عضلات مربوط به انگشتان دست استفاده می‌شود. تاندون‌ها ساختارهای خاصی دارند که عضلات را به استخوان‌ها متصل کرده و حرکت انگشتان دست را کنترل می‌کنند. به‌طور‌کلی، در فیزیوتراپی تاندون انگشت دست از تمرینات قوی‌سازی، تمرینات انعطاف‌پذیری، تمرینات تعادل و کنترل حرکتی استفاده می‌شود.

این تمرینات می‌توانند شامل انجام حرکات انگشتان دست به صورت محدود و کنترل شده، استفاده از وسایل و ابزارهای خاص برای تقویت و بهبود تاندون‌ها، استفاده از تکنیک‌های ماساژ و درمانی موضعی بر روی مناطق موردنیاز و… باشند.

آشنایی با فیزیوتراپی تاندون انگشت دست
آشنایی با فیزیوتراپی تاندون انگشت دست

برای فیزیوتراپی تاندون انگشت دست بهتر است به کجا مراجعه کنیم؟

وقتی افراد درد در انگشتان خود را تجربه می‌کنند، ممکن است آن را نادیده گرفته و تصور کنند که درمان آن خودبه خود انجام می‌شود. اما اگر درمان درد انگشتان با فیزیوتراپی را به تعویق بیندازید، ممکن است باگذشت‌زمان،‌ درد یا مشکلات بیشتری را تجربه کنید. بنابراین، توصیه می‌شود هرگاه درد یا مشکلی در انگشتانتان احساس کردید، به سرعت به پزشک یا فیزیوتراپیست مراجعه کنید.

با این روش و با انجام چند حرکت ساده، مشکل شما حل می‌شود. درغیراین‌صورت، در بزرگسالی و سن پیری ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

آموزش نحوه انجام فیزیوتراپی انگشتان دست در منزل

قبل از شروع هر برنامه فیزیوتراپی در منزل، مهم است که با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی خود مشورت کنید تا برنامه مناسب برای شرایط خاص شما تنظیم شود. زیرا هر فرد به توجه و نیازهای خاصی نیاز دارد. بنابراین باید یکسری دستورالعمل‌ها را برای درمان درد انگشتان با فیزیوتراپی انجام دهید که عبارتند از:

 • گرم کردن: 

قبل از آغاز تمرینات، می‌توانید انگشتان خود را با کمک آب‌گرم، دستگاه‌های گرمایشی مختلف یا حوله گرم، گرم نگه دارید. این کار به خوبی خون را به جریان انداخته و باعث افزایش انعطاف‌پذیری خواهد شد.

 • تمرینات تقویتی: 

تمرینات تقویتی انگشتان دست می‌تواند شامل فشردن و رها کردن عضلات، استفاده از دستگاه‌های مرتبط یا غیره باشد. این تمرینات به تقویت عضلات و تاندون‌های انگشتان کمک می‌کنند.

 • تمرینات انعطاف‌پذیری: 

برای افزایش انعطاف‌پذیری انگشتان، می‌توانید از تمرینات خم و صاف‌کردن انگشتان استفاده کنید. به طور مثال، می‌توانید هر انگشت را به ترتیب خم و سپس دراز کنید و این حرکت را تکرار کنید.

 • استراحت: 

بین تمرینات، به انگشتان دست استراحت کافی دهید. این به بازسازی و بهبود تاندون‌ها کمک می‌کند.

فیزیوتراپی انگشت شست دست

خوب است که بدانید که انگشتان شست شما نقش بسیار مهمی در انجام فعالیت‌های روزانه دارند. حالا یک آزمایش ساده انجام دهید و تلاش کنید بدون استفاده از انگشتان شستتان چیزی بردارید، یک کلمه بنویسید یا حتی با تلفن همراه کار کنید. بدون شک، متوجه خواهید شد که انجام این کارها بدون استفاده از انگشتان شست بسیار مشکل و تقریباً غیرممکن است.

به همین دلیل باید به خوبی از شست دست خود مراقبت کنید و در صورت آسیب دیدن، بلافاصله به پزشک تخصصی مراجعه کرده و با شروع حرکات فیزیوتراپی انگشتان دست در منزل، به بهبود عملکرد آن کمک کنید.

فیزیوتراپی انگشت کوچک دست بعد از شکستگی

برای درمان درد انگشتان، پس از توصیه و نسخه‌ی متخصص ارتوپدی، فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش علائم و بهبود در روند ترمیم استخوان کمک کند. این روش شامل استفاده از تجهیزات مکانیکی، پرتوهای نوری، جریان الکتریکی، ماساژ دستی و حرکات ورزشی می‌شود تا انگشت شکسته به حالت اولیه بازگردد و قادر به انجام دامنه حرکات مورد نیاز گردد. از دیگر روش‌های درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لیزردرمانی
 • سرما و گرما درمانی
 • ماساژ یا کایروپراکتیک
 • اولتراسوند
 • شاک ویوتراپی
 • تحریک الکتریکی

فیزیوتراپی انگشتان دست در منزل توسط سرویک

انگشتان بسیار حساس هستند و حتی با ضربه‌های کوچک نیز ممکن است شکستگی یا آسیب اتفاق بیافتد. بنابراین بهتر است همواره مراقب احتمال وقوع آسیب‌های احتمالی باشید و در صورت وقوع هرگونه آسیب، به سرعت برای درمان آن اقدام کنید. اگر دست شما آسیب جدی ندیده باشد، فیزیوتراپی انگشتان دست در منزل می‌تواند در طی یک الی دو ماه بهبود پیدا کند.

اما اگر آسیب انگشت شما جدی‌تر باشد، ممکن است نیاز به عمل جراحی طولانی و سپس ماه‌ها فیزیوتراپی باشد. توصیه می‌شود که فیزیوتراپی خود را پشت گوش نندازید و بلافاصله بعد از توصیه پزشک متخصص برای درمان اقدام کنید.

فیزیوتراپی انگشتان دست در مشهد

در صورت نیاز به خدمات درمان درد انگشتان با فیزیوتراپی در شهر مشهد، کلینیک اترس می‌تواند یک گزینه مناسب باشد. با تیم مجرب و متخصص در این کلینیک، فرآیند درمان و توانبخشی انگشتان دست با استفاده از تکنیک‌ها و حرکات فیزیوتراپی مؤثر و متناسب با وضعیت شما انجام می‌شود.

برخورد دقیق و حرفه‌ای توسط کادر درمانی کلینیک اترس، می‌تواند به بهبود سریع‌تر وضعیت انگشتان شما کمک کند. برای اطلاعات بیشتر و یا گرفتن وقت مشاوره، می‌توانید با کلینیک ما در مشهد تماس بگیرید.

سخن پایانی

درمان درد انگشتان با فیزیوتراپی به عنوان یک راهکار مؤثر شناخته شده است. این درمان توسط فیزیوتراپیستان ماهر، تکنیک‌ها و تمرینات انجام شده و باعث مدیریت و تسکین این درد‌ها می‌شود. این فرآیند، نه تنها به افزایش تحرک انگشتان و بهبود قدرت عضلات، بلکه به بازیابی عملکرد طبیعی و کاهش درد مرتبط با مشکلات انگشتان کمک می‌کند. همچنین، این درمان به صورت شخصی‌سازی شده و با توجه به نیازهای هر فرد تنظیم می‌شود.

با بهره‌گیری از فناوری‌ها و دانش پیشرفته در حوزه فیزیوتراپی، این روش به عنوان یک ابزار کلیدی در بهبود کیفیت زندگی افراد با درد انگشتان ارائه می‌شود و تاثیرات مثبت آن در زندگی روزمره و فعالیت‌های روزانه افراد قابل‌توجه است.

 

Tags :

Share This :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دریافت نوبت