Home - آب درمانی - آب درمانی زانو ضربدری

آب درمانی زانو ضربدری

آب درمانی زانو ضربدری

زانو، یکی از پیچیده‌ترین مفاصل بدن است که نقش بسزایی در حرکات روزمره و فعالیت‌های ورزشی انسان دارد. هرگونه آسیب یا مشکلی در این مفصل می‌تواند به اختلال در کیفیت زندگی فرد منجر شود. یکی از مشکلات متداولی که ممکن است در این مفصل به وقوع بپیوندد، ضربدری بودن زانو است. این مشکل می‌تواند منجر به بروز درد و محدودیت در حرکت شود. در راستای درمان زانو ضربدری، آب‌درمانی روشی موثر محسوب می‌شود.

آب درمانی زانو ضربدری، یک روش فیزیوتراپی و بازسازی طبیعی است که با استفاده از ویژگی‌های آب و تکنیک‌های خاص، می‌تواند به تسهیل و تسریع فرآیند بازگشت به فعالیت‌های روزمره بیماران کمک کند. در این مقاله از کلینیک اترس، ما به بررسی تاثیرات آب‌درمانی بر بهبود زانوهای ضربدری و کاهش درد و التهاب مرتبط با آن می‌پردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

فواید حرکات آب درمانی زانو ضربدری

آب‌درمانی، با ویژگی‌های فیزیکی خاص خود، به عنوان یکی از روش‌های مؤثر در درمان زانوهای ضربدری فشناخته شده است. اول و برترین فایده‌ی آب درمانی این است که وزن بد در آب کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه باعث می‌شود فشار کمتری بر زانوها وارد شود. این کاهش فشار، به افراد امکان می‌دهد تا با کمترین درد و ریسک، حرکات تمرینی و توان‌بخشی را انجام دهند. همچنین مقاومت آب، بدون ایجاد فشار زیاد بر روی مفصل، موجب تقویت عضلات و افزایش قدرت آن‌ها می‌شود.

علاوه بر این‌ها، همچنین، حرارت آب در درمان‌های آب‌درمانی، عضلات را ملایم می‌کند، التهاب و درد را کاهش داده و بر روند توان‌بخشی اثر مثبت می‌گذارد. پس از مدتی تمرین در آب، بیماران متوجه کاهش درد، افزایش محدوده حرکتی و بهبود عملکرد زانو می‌شود، که این موارد همگی به فرآیند بازیابی و بهبود آن‌ها کمک می‌کند. با توجه به این موارد، آب درمانی زانو ضربدری، می‌تواند اثرات خوبی در درمان این مشکل داشته باشد.

آیا تمرینات آب درمانی باعث مقاومت بیشتر عضلات می‌شود؟

بله، تمرینات آب درمانی زانو ضربدری، می‌توانند باعث افزایش مقاومت عضلات شوند. آب درمانی به عنوان نوعی تمرین استفاده می‌شود که در آن تمرکز بر روی انجام حرکات در آب است. آب به دلیل خصوصیات فیزیکی خود انقباضات عضلانی را سریع‌تر و آسان‌تر می‌کند و همچنین مقاومت بیشتری نسبت به هوا دارد. وقتی در آب تمرین می‌کنید، فشارهایی که در اثر جابجایی بدن در آب به عضلات وارد می‌شود، باعث تحریک و تقویت آن‌ها می‌شود.

علاوه بر این، تمرینات آب درمانی معمولاً در محیطی با مقاومت بیشتر مثل استخر انجام می‌شوند، یا با استفاده از وسایلی مانند تردمیل آبی که مقاومت آب را افزایش می‌دهند. بنابراین، تمرینات آب درمانی می‌توانند منجر به افزایش مقاومت عضلات شوند و بهبود قدرت و عملکرد عضلات کمک کنند. البته، تأثیرات دقیق و میزان تقویت عضلات بستگی به نوع تمرینات، فرکانس و شدت آ‌ن‌ها، و وضعیت فیزیکی هر فرد دارد که توسط پزشک تعیین خواهد شد.

 3 مورد تمرین آب درمانی برای زانو ضربدری

تمرینات آب درمانی زانو ضربدری باید توسط پزشک متخصص برای شما تعییت شوند. با این حال در ادامه، تعدادی از این حرکات که در آب درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند را برای شما نام می‌بریم.

تمرینات آب درمانی برای زانو ضربدری
تمرینات آب درمانی برای زانو ضربدری

آکوا اسکوات

وارد قسمت کم عمق آب شوید و پاها را به عرض شانه باز کنید. زانوهایتان را باهم خم کنید و همزمان دست‌هایتان را بلند کنید و به سطح آب بیاورید. سپس زانوهای خود را صاف کرده و مجدد بایستید و همزمان دست‌هایتان را پایین بیاورید و در کنار خود قرار دهید. توجه کنید که در انجام این حرکات باید پشتتان را صاف نگه دارید.

لانچ به جلو

در آب بایستید به طوری‌که آب به قسمت کمر یا سینه شما برسد. (برای انجام این کار می‌توانید کنار دیواره استخر بایستید به گونه‌ای که دیواره استخر تکیه‌گاه شما شود)

یک گام بزرگ رو به جلو بردارید اما اجازه ندهید زانوی جلویی شما جلوتر از انگشتان پا قرار بگیرد. سپس به حالت قبل برگشته و دوبار این حرکت را تکرار کنید.

بالا بردن ران‌ها به پهلو

در آب بایستید (آب تا بالای سینه یا کمر) به طوری‌که پهلوی شما رو به دیواره استخر قرار بگیرد. سپس پا را در جهت پهلو بالا و سپس پایین بیاورید. توجه کنید که زاویتان را صاف نگه داشته باشید.

پس از آن به پهلوی دیگر چرخیده و مجددا همین حرکت را تکرار کنید.

نتیجه‌گیری

آب‌درمانی یکی از روش‌های مؤثر و مفید در توان‌بخشی و درمان زانوهای ضربدری است. با توجه به خواص فیزیکی آب، انجام تمرینات در محیط آب می‌تواند به کاهش فشار بر روی زانو، تقویت عضلات اطراف آن و افزایش انعطاف‌پذیری کمک کند. تمرینات مختلف آب‌درمانی مانند پیاده‌روی در آب، بلند کردن پا، آکوا اکوات و … همگی برای رفع مشکلات و بهبود وضعیت زانوهای آسیب دیده طراحی شده‌اند. در نهایت، با استفاده از آب‌درمانی زانو ضربدری  تحت نظر متخصص، افراد می‌توانند روند درمان را سریع‌تر طی کنند.

Tags :

Share This :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دریافت نوبت