Home - فیزیوتراپی - استفاده از مادون قرمز در فیزیوتراپی

استفاده از مادون قرمز در فیزیوتراپی

استفاده از مادون قرمز در فیزیوتراپی

مادون قرمز یک لامپ حرارتی با فیلترهایی به رنگ قرمز است. پرتودرمانی با مادون قرمز با افزایش میزان اندروفین تولیدی توسط بدن افراد، موجب کاهش دردهای مزمن می‌شود. کاربرد پرتو درمانی در فیزیوتراپی به این صورت انجام می‌شود که طول موج نور به قسمت‌های آسیب دیده بدن که طی تصادفات یا جراحی‌ها به مشکل خورده‌اند‌، می‌تابد و متمرکز می‌شود. نور قرمز می‌تواند به زیر لایه‌های پوست رفته و تا عمق ۳ اینچی را تحت‌تاثیر خود قرار دهد. انجام نور درمانی در فیزیوتراپی بدون درد است و فواید بسیاری را دارد. در ادامه به مزایا و معایب استفاده از آن می‌پردازیم.

مزایای استفاده از مادون قرمز در فیزیوتراپی

 • آسیب های ورزشی

مادون قرمز می‌تواند در آسیب‌های ورزشی بهبود درمانی موثری را به‌دست آورد. این امر شامل کاهش درد و التهاب، تسریع فرآیند بازسازی بافت‌های آسیب دیده، افزایش انعطاف‌پذیری عضلات، بهبود عملکرد حرکتی و بهبود عملکرد عضلات می‌شود.

 • درد مزمن

دومین مزیت استفاده مادون قرمز در فیزیوتراپی برای تسکین دردهای مزمن است. پرتودرمانی با مادون قرمز می‌تواند به تسکین و کاهش درد، بهبود روانی و تسهیل درمان کمک کند.

 • درد عصبی

از مزایای دیگر استفاده از مادون قرمز در فیزیوتراپی برای درمان دردهای عصبی است. مادون قرمز با کاهش التهاب و فشار عصبی، تسکین درد، تحریک سیستم‌عصبی و تسریع فرآیند بهبودی به درد عصبی کمک می‌کند.

برای شرایطی مانند دیسک کمر، نوروپاتی محیطی و عصب سیاتیک، همراه با لیزردرمانی بسیار موثر است.

 • آرتریت

استفاده از مادون قرمز در فیزیوتراپی برای درمان آرتریت می‌تواند به کاهش التهابات و دردهای مرتبط با این بیماری کمک کند. همچنین این فرآیند می‌تواند جریان خون را افزایش داده و انعطاف‌پذیری و حرکتی مفصل را بهبود دهد.

 • التهاب

بهره‌گیری از مادون قرمز در فیزیوتراپی برای درمان التهاب می‌تواند به کاهش التهابات موضعی کمک کند؛ همچنین می‌تواند به تسکین درد مرتبط با التهاب، تسریع فرآیند بازسازی بافت‌های آسیب دیده و تسهیل در درمان فیزیوتراپی منجر شود.

نوردرمانی در فیزیوتراپی می‌تواند برای کاهش التهاب ناشی از شرایطی مانند آرتریت، آسم و بیماری‌های التهابی روده کمک کند.

 • زخم

مادون قرمز در فیزیوتراپی می‌تواند با افزایش جریان خون و تولید کلاژن به منطقه زخم کمک کرده و درنهایت تسهیل در فرآیند بهبودی، کاهش التهابات عفونت‌های مرتبط با زخم و همچنین تسکین درد بهبودی موثری را فراهم کند.

مزایای استفاده از مادون قرمز
مزایای استفاده از مادون قرمز

معایب استفاده از لامپ مادون قرمز

متاسفانه علاوه‌بر وجود مزیت‌های فراوان در مادون قرمز، معایبی هم وجود دارد. از معایب مادون قرمز عبارتند از:

 • قرمزی پوست

استفاده از لامپ مادون قرمز ممکن است منجر به قرمزی پوست شود که این مشکل معمولاً به دلیل افزایش دما و تعریق بیش‌از حد پوست پیش می‌آید.

 • احساس گرما

احساس گرما یکی از مشکلاتی است که ممکن است درنتیجه استفاده از لامپ مادون قرمز به وجود آید. این مشکل بیش‌تر به علت افزایش دما در ناحیه مورد استفاده ایجاد می‌شود. در برخی موارد احساس گرما ممکن است باعث تعریق بیش از حد افراد شود که این می‌تواند عدم راحتی بیش‌تری را برای فرد ایجاد کند.

 • خارش

خارش سومین معایبی است که امکان دارد در استفاده از لامپ مادون قرمز در فیزیوتراپی رخ دهد. این مشکل به دلیل تحریک پوست توسط گرما و اثرات حرارتی مادون قرمز ایجاد می‌شود.

 • خشکی پوست

استفاده از لامپ مادون قرمز ممکن است باعث خشکی پوست شود؛ زیرا این لامپ‌ها می‌توانند باعث افزایش تعریق و تبخیر آب از پوست شوند. به خصوص برای افرادی که پوست خشکی دارند. استفاده از مرطوب‌کننده پوست بعد از جلسه‌های فیزیوتراپی، لامپ‌های مادون قرمز با دمای کمتر و مدت زمان کوتاه‌تر می‌تواند این مشکل را به مقداری کاهش دهد.

 • سوزش

آخرین معایب مادون قرمز سوزش در پوست است. سوزش به علت افزایش دما و اثرات گرمایی مادون قرمز بر روی پوست ایجاد می‌شود. برای پیش‌گیری از این مشکل، می‌توان از کاهش دما و از روش‌های محافظتی برای پوست استفاده کرد.

عوارض جانبی لامپ مادون قرمز

در موارد نایاب، ممکن است عوارض جانبی شدیدتری در استفاده مادون قرمز در فیزیوتراپی رخ دهد. این عوارض جانبی به صورت زیر است:

لامپ مادون قرمز
لامپ مادون قرمز
 • سوختگی پوست

استفاده از لامپ مادون قرمز می‌تواند به سوختگی پوست منجر شود، به‌ویژه اگر دما و زمان استفاده بیش ازحد بوده یا پوست حساسیت زیادی داشته باشد. برای پیش‌گیری از این اتفاق پرتودرمانی خود را با متخصصان مجرب انجام دهید‌.

 • زخم قرنیه

استفاده از لامپ مادون قرمز در فیزیوتراپی برای زخم قرنیه ممکن است به آسیب و تحریک بافت‌های حساس چشم، تحریک و التهاب زخم قرنیه و تشدید علائم زخم منجر شود؛ پس مادون قرمز به‌هیچ‌ عنوان برای درمان زخم قرنیه توصیه نمی‌شود.

 • کاهش تولید سلول های خونی

ممکن است به دلیل افزایش دما در منطقه درمانی موجب کاهش تولید سلول‌های خونی در افراد شود. این امر ناشی از افزایش حرارت در ناحیه مورد استفاده به وجود می‌آید که می‌تواند باعث آسیب به سلول‌های خونی و کاهش فعالیت آن‌ها شود.

ممنوعیت های لامپ مادون قرمز

 • استفاده بر روی چشم

استفاده از لامپ مادون قرمز بر روی چشم باعث آسیب جدی و حتی ایجاد زخم قرنیه می‌شود.

 • حرارت بیش از حد

استفاده بیش‌از حد لامپ مادون قرمز می‌تواند باعث سوختگی، آسیب به پوست یا بافت‌های دیگر بدن شود.

 • زمان و فاصله نادرست

استفاده بیش از حد یا در فاصله نزدیک از لامپ مادون قرمز می‌تواند مشکلات جدی ایجاد کند.

 • استفاده در برخی شرایط پزشکی

در برخی شرایط پزشکی مانند بارداری و بیماری‌های خاص استفاده از مادون قرمز باید با مشورت پزشک انجام شود.

کلام پایانی

با خواندن این مقاله از کلینیک اترس متوجه شده‌اید که مزایای استفاده از مادون قرمز در فیزیوتراپی و کاربرد آن چیست. اشعه قرمز رنگ مادون فواید بسیاری در درمان بیماری‌ها دارد. وجود معایب مادون قرمز می‌تواند منجر به ناراحتی افراد شود؛ پس برای پیش‌گیری از عوارض مادون قرمز به کلینیک‌های معتبر مانند کلینیک اترس مراجعه کنید.

 

Tags :

Share This :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دریافت نوبت