Home - فیزیوتراپی - فیزیوتراپی گردن و مزایای آن

فیزیوتراپی گردن و مزایای آن

فیزیوتراپی گردن و مزایای آن

پیشرفت تکنولوژی و پشت میز نشین شدن بسیار از افراد گهگاهی باعث ایجاد گردن درد و سفتی گردن می‌شود. تقریبا دو سوم آدم‌ها حداقل یکبار در طول زندگی خود گردن درد را تجربه می‌کنند. از ساعات طولانی نشستن گرفته تا کار کردن تا ساعات آخر شب، دلایل آن گسترده است. گردن درد و سفتی مداوم می‌تواند به یک مانع در زندگی روزمره تبدیل شود و نگرانی‌هایی را به همراه داشته باشد که مادام‌العمر باقی می‌مانند. ناراحتی گردن یک بیماری خیلی جدی نیست مگر اینکه درد برای چندین روز از بین نرود. در برخی از موارد درد به قدری شدید می‌شود که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

در چنین مواقعی فیزیوتراپی گردن بهترین راه‌حل خواهد بود؛ زیرا کاهش ناراحتی، بهبود حرکت گردن و سر، تقویت عضلات، تسکین درد گردن و جلوگیری از آسیب بیشتر به گردن را به همراه دارد. در این مطلب از کلینیک اترس قصد داریم به بررسی علت‌های گردن درد و فواید فیزیوتراپی گردن بپردازیم و در انتها بگوییم درمان گردن درد با فیزیوتراپی برای چه کسانی مناسب است. با ما همراه شوید.

علت‌های گردن درد

گردن قسمت بالایی ستون فقرات است و شامل مجموعه پیچیده‌ای از استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، مفاصل، رباط‌ها، تاندون‌ها و اعصاب می‌شود. گردن درد می‌تواند در اثر تحریک، صدمه یا آسیب به هر یک از این ساختارها ایجاد شود.

گردن وزن کل سر شما را تحمل می‌کند، بنابراین به طور طبیعی مستعد آسیب است. گاهی اوقات، این آسیب‌ها فشارهایی جزئی هستند که در عرض چند روز بهبود می‌یابند. گاهی اوقات، درد یا سفتی گردن ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها ادامه داشته باشد.

به‌طورکلی شایع‌ترین علل گردن درد شامل موارد زیر می‌شوند:

کشیدگی‌های عضلانی

کشیدگی‌های عضلانی، پارگی‌های کوچکی هستند که در بافت‌های عضلانی ایجاد شده و معمولا منجر به گردن درد می‌شوند. به دلایل بسیاری عضله می‌تواند تحت فشار قرار بگیرد و کشیده شود. به عنوان مثال ممکن است گردن به دلیل کار کردن با کامپیوتر یا خوابیدن در موقعیت‌های نادرست دچار این عارضه شود. برای رفع این مشکل، فیزیوتراپی گردن می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

کشیدگی عضلات گردن
کشیدگی عضلات گردن

سائیدگی مفاصل

مفاصل از بافت همبند ساخته شده‌اند و ستون فقرات گردنی را کنار هم نگه می‌دارند. فرسوده شدن یک مفصل در گردن یا خارج شدن آن از موقعیت معمول خود، می‌تواند منجر به درد شود.

گیر افتادگی عصب

شبکه اعصاب در گردن به شما کمک می‌کند حرکت کنید. آسیب به هر یک از ساختارهای گردن می‌تواند بر اعصاب گردن فشار بیاورد و باعث درد شود. در صورت فشرده شدن عصب ممکن است علائمی مانند گزگز یا بی‌حسی در یک یا هر دو بازو داشته باشید.

آسیب‌های تروماتیک

آسیب‌های تروماتیک یکی از شایع‌ترین علت‌های گردن درد هستند. به عنوان مثال، ضربه شلاقی، یک حرکت غیرمنتظره و اجباری به عقب و جلو سر و گردن، در تصادفات رایج است. آسیب‌های تروماتیک بسته به میزان آسیب می‌تواند باعث ایجاد طیفی از علائم گردن درد شود.

فواید فیزیوتراپی گردن

مزایای فیزیوتراپی گردن
مزایای فیزیوتراپی گردن

از مهم‌ترین فوایدی که فیزیوتراپی گردن به همراه دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تسکین درد

فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش علائم درد کمک کند و نیاز به داروهای ضد درد را کاهش دهد.

بهبود حرکت

فیزیوتراپی می‌تواند به بهبود تحرک و انعطاف‌پذیری در ناحیه آسیب‌دیده کمک کند و انجام فعالیت‌های روزانه را آسان‌تر کند. این شامل بهبود دامنه حرکتی مفصل و ظرفیت کلی عملکردی است.

کاهش خطر آسیب‌های آینده

فیزیوتراپی می‌تواند به تقویت عضلات اطراف ستون فقرات کمک کند و خطر آسیب‌های بعدی را کاهش دهد. این شامل بهبود عملکرد فیزیکی کلی است.

اجتناب از جراحی

فیزیوتراپی اغلب می‌تواند جایگزین موثری برای جراحی در شرایط مرتبط با ستون فقرات باشد. این شامل توان‌بخشی قبل و بعد از عمل است. البته به شرط اینکه نکات مراقبتی بعد از فیزیوتراپی جدی گرفته شود.

بهبود کیفیت زندگی

فیزیوتراپی می‌تواند با کاهش علائم درد و بهبود تحرک و عملکرد به بهبود کیفیت کلی زندگی کمک کند. این شامل بهبود رفاه اجتماعی و عاطفی و همچنین سلامت جسمانی کلی است.

حرکات درمانی فیزیوتراپی گردن

مرکز تخصصی فیزیوتراپی از درمان‌های دستی مختلف، تمرینات درمانی و دیگر روش‌ها درمان گردن درد با فیزیوتراپی استفاده می‌کند. برخی از مهم‌ترین این حرکات درمانی شامل موارد زیر می‌شوند:

کشش (Stretching)

تمرینات کششی در فیزیوتراپی گردن
تمرینات کششی در فیزیوتراپی گردن

تمرینات کششی می‌تواند به بهبود انعطاف‌پذیری و کاهش تنش در عضلات اطراف ستون فقرات کمک کند. این تمرینات فیزیوتراپی شامل تکنیک‌های کششی مانند تسهیل عصبی عضلانی استاتیک، پویا و حس عمقی (PNF) می‌شود.

تقویت (Strengthening)

تمرینات تقویتی می‌تواند به بهبود تون عضلانی و ثبات ستون فقرات کمک کند و خطر آسیب‌های بعدی را کاهش دهد. این تمرینات گروه‌های عضلانی خاصی مانند عضلات مرکزی را هدف قرار می‌دهند تا ثبات و عملکرد کلی را بهبود ببخشند.

درمان دستی (Manual Therapy)

تکنیک‌های درمان دستی، مانند ماساژ، می‌توانند به کاهش علائم درد و بهبود ناحیه آسیب‌دیده کمک کنند. این روش شامل اعمال فشار و دست‌کاری ناحیه آسیب‌دیده برای کاهش درد و بهبود عملکرد است.

اصلاح وضعیت بدن (Posture Correction)

وضعیت نامناسب بدن می‌تواند منجر به بیماری‌های مرتبط با ستون فقرات ازجمله گردن درد شود. در چنین مواقعی فیزیوتراپی شامل تمرینات اصلاحی و آموزش خواهد بود.

آموزش بیمار (Patient Education)

فیزیو تراپی گردن همچنین ممکن است شامل آموزش تکنیک‌های مناسب بدن برای انجام فعالیت‌های روزانه به منظور جلوگیری از وارد آمدن فشار بیشتر بر ستون فقرات باشد. این روش شامل ارزیابی‌های ارگونومیک و آموزش تکنیک‌های بلند کردن و حمل ایمن است.

فیزیوتراپی گردن برای چه کسانی مناسب است؟

کاندیدای فیزیوتراپی گردن
کاندیدای فیزیوتراپی گردن

اگر شما هم هر یک از مشکلات زیر را تجربه کرده‌اید، بهترین کاندید برای فیزیوتراپی گردن خواهید بود:

درد مزمن نامشخص

اگر گردن درد شما ادامه دارد یا مدام عود می‌کند، ممکن است شناسایی منبع یا مکانیسم دقیق درد دشوار باشد. حتی بدون تشخیص، افزایش قدرت عضلات گردن می‌تواند ستون فقرات گردنی را بهتر حمایت کند و باعث شود در برابر درد مقاوم‌تر شوید.

بهبودی پس از جراحی

برخی از جراحی‌های انجام شده روی گردن می‌تواند منجر به درد و سفتی قابل توجهی در هفته‌ها و ماه‌های بعد شود. به عنوان مثال، عمل جراحی دیسککتومی قدامی گردن با فیوژن (ACDF) شامل ادغام 2 یا چند مهره در گردن است که می‌تواند نحوه حرکت برخی از عضلات گردن و قسمت بالایی پشت را تغییر دهد. در چنین مواردی، فیزیوتراپی می‌تواند به رفع سفتی، افزایش عملکرد گردن و کاهش یا جلوگیری از اسپاسم دردناک در حین بازسازی عضلات کمک کند.

سخن پایانی

هدف فیزیوتراپی گردن کاهش درد، افزایش تحرک و توانایی و کمک به عملکرد بهتر در طی روز است. فیزیوتراپی می‌تواند به کنترل بیماری و اجتناب از شروع درد در آینده نیز کمک کند. بسته به شرایط شما، متخصص فیزیوتراپی ورزش‌ها و روش‌های درمانی خاصی مانند آبدرمانی، حرکات کششی و غیره را برای گردن درد به عنوان بخشی از درمان شما توصیه می‌کند.

منابع

www.advocatehealth.com، nynjspine.com، www.spine-health.com

Tags :

Share This :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دریافت نوبت