Home - درمان - سوزن خشک چیست؟

سوزن خشک چیست؟

سوزن خشک چیست؟

سوزن خشک یا درای نیدلینگ (Dry Needling) یک تکنیک درمانی است که در درمان دردهای اسکلتی عضلانی و مشکلات حرکتی از آن استفاده می‌شود. در طول جلسه درمانی، فرد متخصص، سوزن‌های نازک و تیزی را وارد پوست و بافت ماهیچه می‌کند تا از این طریق نقاطی به نام تریگرپوینت یا نقاط ماشه‌ای میوفاسیال را درمان کند. در اصطلاح تخصصی، «میوفاسیال» به معنای بافت هم‌بند نازک و سفیدرنگی است که به دور عضلات شما پیچیده شده است.

تریگرپوینت‌ها یا نقاط ماشه‌ای گره‌های انقباضی و حساسی هستند که در عضلات باعث درد می‌شوند. فیزیوتراپیست‌ ها از سوزن خشک برای کاهش تریگرپوینت‌ها استفاده می‌کنند. هنگامی که سوزن خشک بر روی عضلات و بافت‌ها اعمال می‌شود، می‌تواند باعث کاهش سفتی، افزایش جریان خون و کاهش درد موضعی شود. متخصصان این روش از سوزن‌های استریلی استفاده می‌کنند که حاوی هیچ نوع دارویی نیست.

کاربردهای درای نیدلینگ

بعد از اینکه توضیح دادیم سوزن خشک چیست وقت آن رسیده تا درمورد کاربردهای این روش درمانی صحبت کنیم. کاربردهای درمانی سوزن خشک برای شرایط و بیماری‌های مختلفی به اثبات رسیده است. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 • اسپاسم و درد مزمن عضلانی
 • مشکلات دیسک
 • مشکلات نخاعی
 • مشکلات فک و دهان، از جمله TMD
 • درد لگن
 • درد فانتوم
 • نورالژی پس از تب‌خال
 • اختلالات حرکتی مکرر، مانند سندرم تونل کارپال
 • درد سینوسی و احتقان
 • تاندونیت
 • سردردهای تنشی و میگرن

استفاده  از سوزن خشک اغلب زمانی کمک‌کننده است که سایر روش‌های درمانی؛ مانند ماساژدرمانی، منوال تراپی، لیزردرمانی سرد و سایر گزینه‌ها به نتایج دلخواه نرسند. در ادامه به معرفی سه مورد از کاربردهای اثبات‌شده‌ی سوزن خشک می‌پردازیم.

تسکین سفتی و درد عضلانی

به‌جای درمان عمومی درد، سوزن خشک نقطه منشأ درد را هدف قرار می‌دهد. برای مثال، اگر درد شانه و گردن دارید، درمانگر سوزن‌ها را در نقاط ماشه‌ای فرومی‌کند. فشار و تنش عضله را کاهش می‌دهد و هرگونه التهاب و مواد شیمیایی را برطرف می‌کند. نتیجه‌ی این عمل تسکین فوری درد خواهد بود.

بهبود دامنه حرکتی

دامنه حرکتی کامل و روان برای ورزشکاران ضروری است. هنگامی که سوزن خشک وارد عضله می‌شود، جریان خون و اکسیژن‌رسانی به بافت را افزایش می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود تا فرد به دامنه کامل حرکت برسد.

تسریع فرایند بهبود و ریکاوری

صدمات ورزشی یک اتفاق رایج در بین ورزشکاران و کسانی است که سبک زندگی فعال و پرتحرکی دارند. پروسه‌ی بهبودی برخی از آسیب‌ها ممکن است ماه‌ها طول بکشد. سوزن خشک روند بهبودی را تسریع می‌کند.

تفاوت طب سوزنی و سوزن خشک چیست؟ 

در این بخش به این سؤال پاسخ می‌دهیم که تفاوت‌های میان طب سوزنی و سوزن خشک چیست؟ طب سوزنی برای حدود 3000 سال است یکی از اجزای اصلی طب سنتی چینی است و اثربخشی آن به دقت مورد مطالعه قرار گرفته است.

تفاوت طب سوزنی و سوزن خشک
تفاوت طب سوزنی و سوزن خشک

طب سوزنی تکنیکی است برای متعادل‌کردن جریان انرژی یا نیروی حیات – معروف به انرژی qi یا چی – که اعتقاد بر این است که از طریق مسیرهایی در بدن به نام مریدین‌ها جریان می‌یابد. متخصصان طب سوزنی مجاز، با قراردادن سوزن‌ها در نقاطی خاص در طول این مسیرها، به تعادل انرژی و سلامت عمومی بدن کمک می‌کنند. به طور معمول در طب سوزنی از چندین سوزن استفاده می‌شود. طب سوزنی طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات از جمله انواع درد، خستگی مزمن، مشکلات ناباروری، انواع سردرد، بی‌خوابی، اضطراب و افسردگی را درمان می‌کند.

اما سوزن خشک چیست؟ سوزن خشک یک متد درمانی جدیدتر است که در دهه‌های اخیر تکامل‌یافته است. سوزن خشک بر درمان دردهای عضلانی اسکلتی و عصبی عضلانی تمرکز دارد؛ طب سوزنی جریان انرژی کلی بدن را متعادل می‌کند، درحالی‌که سوزن خشک نقاط عضلانی ناکارآمد (تریگرپوینت) را هدف قرار می‌دهد.

در سوزن خشک از تعداد سوزن‌های کمتری استفاده می‌شود؛ درصورتی‌که طب سوزنی از سوزن‌های بیشتری استفاده می‌کند.

طب سوزنی توسط متخصصان طب سوزنی دارای مجوز انجام می‌شود و مبتنی بر طب شرقی است؛ درحالی‌که سوزن خشک توسط فیزیوتراپیست‌ها و یا متخصصین دیگری انجام می‌شود و مبتنی بر طب غربی و ارزیابی الگوهای درد، آناتومی بدن، الگوهای حرکتی معیوب و تست‌های ارتوپدی است. به طور معمول، از سوزن خشک به‌عنوان بخشی از یک رویکرد فیزیوتراپی گسترده‌تر که شامل سایر درمان‌های فیزیوتراپی است، استفاده می‌شود.

مزایا و عوارض مصرف سوزن خشک

تا این قسمت توضیح دادیم که سوزن خشک چیست و تفاوت آن را با طب سوزنی بیان کردیم. در این بخش به بررسی مزایا و عوارض شایع این متد درمانی می‌پردازیم.

به‌عنوان بخشی از برنامه کلی درمان، سوزن خشک فواید بسیار زیادی دارد. در مجموع، سوزن خشک ارزان و بسیار کم خطر است و اگر توسط فرد متخصص انجام شود تقریباً عوارضی ندارد و یا عوارض بسیار کمی دارد.

تحقیقات نشانگر این موضوع است که سوزن خشک می‌تواند به تسکین درد و گرفتگی و خشکی عضلات کمک کند. علاوه بر این ممکن است انعطاف‌پذیری را افزایش دهد و دامنه‌ی حرکتی را نیز بهبود بخشد.

مزایای سوزن خشک
مزایای سوزن خشک

شایع‌ترین عارضه جانبی درای نیدلنیگ، احساس درد در حین و پس از درمان است.

دیگر عوارض جانبی شایع در اطراف محل تزریق عبارت‌اند از:

 • خون‌ریزی
 • درد موقت
 • سفتی، سختی
 • کبودی در محل ورود سوزن یا اطراف آن
 • غش‌کردن
 • خستگی

استفاده از سوزن‌های غیر استریل، فرد را در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های منتقله از خون و عفونت قرار می‌دهد.

اگر یک سوزن در جای درست خود قرار نگرفته باشد و به‌اشتباه به داخل ریه وارد شود، سوراخ شدن ریه یا پنوموتوراکس نیز محتمل است. این اتفاق سوراخ کوچکی در ریه ایجاد می‌کند که می‌تواند باعث جمع‌شدن ریه بشود.

مراقبت بعد از سوزن خشک

سپس از اتمام پروسه، پزشک از شما می‌خواهد به‌آرامی از جای خود بلند شوید. اگر سرگیجه داشتید، قبل از خروج از مطب بهتر است کمی بنشینید و استراحت کنید.

پس از درمان، مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن شما هیدراته بماند. درد عضلانی بعد از سوزن خشک موقتی است و با مصرف مسکن‌های معمولی یا باگذشت زمان برطرف خواهد شد. کبودی در نزدیکی ناحیه تحت درمان نیز طبیعی است. این کبودی ممکن است تا یک هفته ادامه داشته باشد.

کلام آخر

در این مقاله به این سؤال پاسخ دادیم که سوزن خشک چیست و مزایا و عوارض آن را بررسی کردیم. در صورت مفیدبودن این مقاله از کلینیک اترس آن را به اشتراک گذاشته و اگر تجربیاتی در خصوص درمان با سوزن خشک دارید، عنوان کنید.

 

Tags :

Share This :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دریافت نوبت