Home - درمان - شاک ویو تراپی چیست؟ درمان بیماری با امواج صوتی

شاک ویو تراپی چیست؟ درمان بیماری با امواج صوتی

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی یک روش درمانی غیرتهاجمی و بسیار موثر است که در زمینه‌های ارتوپدی، فیزیوتراپی، توانبخشی و پزشکی ورزشی به کار می‌رود. شاک ویو به زبان انگلیسی shock wave گفته می شود که از دو کلمه شوک و موج تشکیل شده است.

این تکنیک از امواج فشاری بالا برای درمان مشکلات سیستم اسکلتی عضلانی بدن استفاده می‌کند. این روش از امواج فشاری متراکم و قدرتمندی بهره می‌برد تا به عنوان یک ابزار درمانی عمل کند. این امواج به شکل متناوب و با شدت‌های مختلف فشاری به نقاط مشخص بدن اعمال می‌شوند. 

امواج فشاری می‌توانند به ترتیب عمقی و عمودی در بافت‌های بدن نفوذ کنند و درمان انواع مشکلات ارتوپدی و عضلانی را تسریع کنند. در ادامه این بخش از کلینیک اترس نکات بیشتری را در این‌ مورد در اختیار شما قرار خواهیم داد. با ما همراه شوید.

شاک ویو تراپی یا شوک درمانی چیست؟

شاک ویو تراپی یا همان درمان با امواج صوتی ضربان‌دار، یک روش درمانی فیزیوتراپی است که از امواج صوتی با انرژی کم برای تسکین دردها و مشکلات سیستم اسکلتی عضلانی بدن استفاده می‌کند. این امواج به طور مستقیم از طریق پوست به نقاط موردنیاز راه‌ می‌یابند. مطالعات علمی نشان می‌دهند که این روش در درمان انواع مشکلات مزمن مرتبط با سیستم اسکلتی عضلانی بدن مؤثر است. 

علاوه بر فیزیوتراپی، این روش توسط متخصصان اورولوژی برای درمان اختلالات نعوظ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌عبارت‌دیگر، ویو تراپی به تسکین درد بدون نیاز به مسکن کمک می‌کند. 

موارد استفاده از شاک ویوتراپی

شاک ویو تراپی یک روش درمانی است که برای انواع مشکلات عضلانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش به خصوص برای درمان بیماری‌های مزمن بسیار مؤثر است. همچنین می‌تواند برای افراد مبتلا به مشکلات بافت نرم (مانند عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها)، شرایط مفصلی و استخوانی می‌تواند مفید باشد.

از این روش درمانی در درمان بیماری‌های زیر استفاده می‌شود:

1. درد کمر: دیسکوژنیک و آرتروز ستون فقرات می‌توانند باعث درد و مشکلات مفصلی شوند. شاک ویوتراپی به تسکین دردها و بهبود عملکرد بدن کمک می‌کند.

2. درد و آسیب های شانه (تاندونیت): تاندونیت شامل التهاب داخل تاندون با پارگی‌های کوچک بدون التهاب در لایه‌های خارجی، ایجاد می‌شود.

این مشکل در شانه می‌تواند باعث درد شدید و محدودیت حرکت در شانه، بازو و گردن شود. درمان‌هایی که در آنها خبری از تیغ جراحی نیست شامل فیزیوتراپی و شاک ویو تراپی می‌توانند مؤثر باشند.

3. درد پاشنه پا (خار پاشنه): این روش درمانی کمک می کند تا مشکلاتی از جمله خار پاشنه را بدون استفاده از سایر درمان ها، تسکین بخشید. شایان ذکر است که شاید این تنها روش درمان خار پاشنه نباشد و باید از سایر روش ها استفاده کنید. (پیشنهاد می کنیم توسط یک متخصص ویزیت شوید).  برای درمان خار پاشنه علاوه بر شاک ویو تراپی می توانید مقاله درمان خار پاشنه را در اترس مطالعه کنید. تا با روش های دیگری برای درمان این مشکل آشنا شوید.

4. تنیس البو (آرنج تنیس بازان): یکی از مشکلات رایج برای بازیکنان تنیس است. در رابطه همین موضوع، پست اینستاگرام کلینیک اترس را از طریق این لینک مشاهده کنید: https://www.instagram.com/

5. گلف البو (آرنج گلف بازان): عارضه دیگری که گلف بازان با آن دست و پنجه نرم می کنند، گلف البو است که با شاک ویوتراپی می توان جریان خون را در این قسمت بیشتر کرد و موجب بهبود این عرضه شد.

6. نقاط ماشه ای: نقاط ماشه ای در عضلات مختلف بدن از جمله عضلات گردن، شانه، کمر، پاها و … استفاده وجود دارند که با حرکات و یا در حالت استراحت دچار درد می شوند که برای فرد بسیار ناخوشایند است. 

7. انواع آرتروز

8. زانو دردهای مزمن

9. تسکین درد گردن

10. درد کشاله ران

11. شکستگی های استرسی استخوان

12. درد و التهاب مفصل لگن

13. درد کف پا

14. التهاب تاندول آشیل

15. زخم پای دیابتی

16. گرفتگی ها و تورم عضلانی

مزایا شاک ویو تراپی
مزایا شاک ویو تراپی

نحوه انجام شاک ویو

 1. در روند پیچیده درمان با شاک ویو، ابتدا ژل تخصصی را با دقت روی ناحیه تحت درمان می‌مالند تا لایه‌ای موثر برای انتقال امواج ایجاد شود. سپس، مبدّل دستگاه به دقت بر روی پوست قرار می‌گیرد تا امواج را با دقت هدایت کند و به بافت‌های درونی برساند.
 2. مکانیزم شوک ویو به واسطه ایجاد میکرو پارگی‌های ریزی است که با ضربات شوک و امواج، درون بافت مورد نظر صورت می‌گیرد. نتیجه این پارگی‌ها، آزادسازی مولکول‌های بیولوژیک خاص و تقویت گردش خون است که به نوبه خود، به افزایش سرعت ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب دیده منجر می‌شود.
 3. در حین درمان ممکن است برخی بیماران درد ملایمی را تجربه کنند، که در صورت نیاز، اقدامات بی‌حسی موضعی برای تسکین درد صورت می‌گیرد.

مزایای شاک ویوتراپی

از جمله مزایای شاک ویو تراپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش روند بهبودی
 • کاهش و تسکین درد
 • کاهش مدت‌زمان دوره بهبودی
 • التیام و بهبود التهاب‌های مزمن
 • رشد عروق خونی
 • تحریک رشد بافت های جدید
 • تحریک ترشح مواد شیمیایی در سلول ها
 • ایمن و غیرتهاجمی
 • عدم نیاز به جراحی‌های غیرضروری
 • تجزیه تجمع رسوبات کلسیم در داخل بافت ها

عوارض شاک ویو درمانی

شاک ویو تراپی به طور کلی در اکثر موارد عوارض خاص و خطرناکی ایجاد نمی‌کند. با این حال، در برخی مواقع ممکن است بیمار بعد از درمان با عوارض موقتی مواجه شود که با گذشت زمان بهبود می‌یابند و از بین می‌روند. عوارض احتمالی شام ویو تراپی عبارتند از:

 • التهاب و تورم در ناحیه آسیب دیده:

برخی افراد ممکن است در محل درمان التهاب و تورم را تجربه کنند اما این تورم معمولاً موقت و به تدریج کاهش می‌یابد.

 • دردهای خفیف و یا شدید در ناحیه آسیب دیده: 

در بعضی موارد، درد ممکن است پس از شوک ویو تراپی ایجاد شود. این دردها اثرات جانبی هستند و با گذر زمان از بین می‌روند.

 • مشکلات و ناراحتی‌های پوستی: 

برخی از افراد ممکن است مشکلات پوستی مانند خارش، سوزش، قرمزی و دیگر تغییرات پوستی را تا مدتی پس از درمان تجربه کنند. این مشکلات عموماً موقتی و خفیف هستند.

 • لخته شدن خون و ایجاد خون‌ریزی و کبودی در ناحیه آسیب دیده: 

در موارد نادر، شاک ویو تراپی ممکن است منجر به لخته شدن خون و ایجاد خون‌ریزی و کبودی در محل درمان شود. این عوارض نادر و خطرناک هستند و باید توسط متخصص پزشک معاینه و بررسی شوند.

مراقبت های بعد شاک ویوتراپیمراقبت‌های بعد از انجام شاک ویو

 • بعد از یک جلسه درمانی، شما می‌توانید به طور فوری مصرف داروهای مسکن مانند پاراستامول را آغاز کنید اگر ناراحتی شما ادامه داشته باشد.
 • معمولاً توصیه می‌شود که حداقل تا ۴۸ ساعت پس از جلسه درمانی از ورزش‌های شدید پرهیز کنید. پس از این مدت، می‌توانید به فعالیت‌های عادی و برنامه ورزشی‌تان بازگردید. 
 • اگر عوارض جانبی خیلی ناراحت‌کننده باشند، لطفاً به درمانگر خود اطلاع دهید تا بتوانند دوز درمانی را تنظیم کنند. 
 • بعد از انجام درمان شاک ویو، به مدت حدود ۴۸ ساعت از انجام فعالیت‌های فیزیکی با ناحیه آسیب‌دیده و تحت درمان خودداری کنید
 • پس از بازگشت به منزل، حتماً از کمپرس‌های سرد استفاده کنید. توجه داشته باشید که کمپرس را به صورت غیرمستقیم روی ناحیه دردناک و تحت درمان بدن خود قرار دهید. این کار می‌تواند به کاهش درد و تورم کمک کند. 

آیا شاک ویو درمانی دردناک است؟

شاک ویو تراپی یک روش درمانی غیر تهاجمی و غیرجراحی است که ممکن است در حین جلسات احساس کمی درد یا ناراحتی در ناحیه درمانی ایجاد کند. بسیاری از بیماران این احساس را مانند نبض‌های کوچک روی پوست توصیف می‌کنند. در صورتی که درد شما به میزان قابل توجهی باشد، متخصص شما می‌تواند دستگاه شوک ویو را به نحوی تنظیم کند که درمان شما کمتر دردناک باشد.

تعداد جلسات درمان شاک ویو چقدر است؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای شاک ویو تراپی به عوامل متعددی از جمله وخامت مشکل، وضعیت بیماری و نوع دستگاه شاک ویوی مورد استفاده بستگی دارد. اما ممکن است از 3 تا 5 جلسه برای درمان در نظر گرفته شود. این جلسات معمولاً در فواصل زمانی مشخصی انجام می‌شوند که بستگی به توصیه پزشک و وضعیت شما دارد. اغلب این جلسات هر 3 تا 10 روز یکبار انجام می‌شوند.

سخن پایانی

همان‌طور که گفتیم، شاک ویو تراپی به عنوان یک روش درمانی غیر تهاجمی و غیرجراحی با قابلیت تسریع فرآیند بهبودی بسیار مؤثر است. این تکنیک توسط امواج صوتی با فشار بالا اقدام به تحریک بافت‌های بدن می‌کند و می‌تواند در درمان مشکلاتی از جمله درد کمر، خارپاشنه، آرتروز و… مؤثر باشد. با انجام تعداد مناسبی از جلسات و توجه به توصیه‌های پزشک، افراد می‌توانند بهبودی کامل را تجربه کرده و به کاهش درد و ناراحتی بیشتری دست یابند. 

Tags :

Share This :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دریافت نوبت