Home - فیزیوتراپی - فیزیوتراپی دیسک کمر

فیزیوتراپی دیسک کمر

فیزیوتراپی دیسک کمر

در حال حاضر، فیزیوتراپی دیسک کمر نقش بسیار مهمی در درمان و بهبود این بیماری ایفا می‌کند. درمان‌های فیزیوتراپی، نه تنها منجر به کاهش درد سریع می‌شوند، بلکه به افراد آموزش می‌دهند که چگونه برای حفاظت از بدن خود در برابر صدمات دیگر اقدام کنند. دیسک کمر یکی از مشکلات شایع در ستون فقرات است که ممکن است با درد شدید کمر و محدودیت در حرکت همراه باشد.

بنابراین درمان دیسک کمر بسته به شدت بیماری و تشخیص متخصص و فیزیوتراپیست متفاوت است. در ادامه این مطلب از کلینیک اترس قصد داریم نکات بیشتر و دقیق‌تر در این مورد در اختیار شما قرار دهیم. اگر شما هم به این مشکل دچار شده‌اید،‌ این بخش را از دست ندهید.

درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی دیسک کمر به‌عنوان یک روش غیرجراحی و بدون نیاز به مصرف دارو، برای کاهش درد و افزایش عملکرد کمر کاربرد دارد. یکی از اصولی‌ترین روش‌های فیزیوتراپی در درمان دیسک کمر، انجام تمرینات تقویتی می‌باشد. این تمرینات شامل فعالیت‌هایی است که به تقویت عضلات پشت، شکم، و عضلات اطراف کمر می‌پردازند.

این تمرینات بهبود استقامت عضلات، حفظ استحکام ستون فقرات و کاهش فشار بر روی دیسک‌های کمری را به همراه دارند. علاوه بر تمرینات تقویتی، تمرینات کششی نیز در درمان دیسک کمر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مقالات مرتبط: یکی از مشکلاتی که ممکن است شما یا اطرافیانتان با آن روبرو شده باشید، ضعیف شدن عضلات کف لگن است که نیاز به فیزیوتراپی دارد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم مقاله فیزیوتراپی کف لگن در مشهد را مطالعه کنید.

مزایا و معایب فیزیوتراپی در درمان دیسک

فیزیوتراپی دیسک کمر یک روش غیرجراحی درمانی است که در درمان پارگی دیسک کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مزایا و معایب این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایا

 • تسکین درد:

استفاده از روش‌های گوناگون فیزیوتراپی، می‌تواند به کاهش درد، افزایش توان و استحکام عضلات و مفاصل کمک نماید.

 • راه رفتن بهتر:

انجام تمرینات فیزیوتراپی کمک می‌کند تا علاوه‌بر راه‌رفتن بهتر، دیگر دچار عوارضی احتمالی نشوید.

 • افزایش تعادل:

یکی از مزایای اصلی فیزیوتراپی کمر، بهبود تعادل در بدن است که با انجام تمرینات فیزیوتراپی، فرد قادر خواهد بود هنگام راه‌رفتن و بلند‌شدن از روی صندلی تعادل بهتری داشته باشد.

معایب

 •    تشدید درد: 

در دوره ابتدایی درمان، بعضی افراد ممکن است تشدید درد را تجربه کنند که به طور معمول با گذر زمان کاهش می‌یابد.

 •  تشنج: 

برخی افراد ممکن است بعد از پایان تمرینات دچار تشنج شوند. اگر این اتفاق بیفتد، باید به صورت فوری به پزشک اطلاع داده شود. این عارضه نادر است، اما باید به آن توجه شود.

 • خستگی: 

بعضی از افراد ممکن است احساس خستگی و اعتیاد به تمرینات فیزیوتراپی نشان دهند. در این صورت باید برنامه تمرینی با توجه به نیاز فرد تنظیم شود.

پزشک متخصص در راستای درمان دیسک با فیزیوتراپی چه اقداماتی انجام می دهد؟

از اقدامات پزشک متخصص درخصوص فیزیوتراپی دیسک کمر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آموزش تکنیک‌های مناسب ایستادن
 • آموزش نحوه صحیح راه رفتن با آسیب
 • کمک به تقویت عضلات معده
 • کمک به تقویت عضلات پشت
 • تمرینات تنس (TENS) و کششی فیزیوتراپی
 • آموزش استراتژی‌های مناسب بلند کردن اجسام سنگین

فیزیوتراپی برای پارگی دیسک کمر

پارگی دیسک کمر یک وضعیت دردناک است زیرا در آن ماده ژلاتینی نرم وسط دیسک از دیواره سفت و سخت خارجی دیسک خارج می‌شود. اما خوشبختانه، برای درمان پارگی دیسک کمر نیاز به جراحی وجود ندارد. به‌همین‌دلیل، پزشکان عموماً فیزیوتراپی را به عنوان یک روش درمانی مناسب برای کاهش علائم پارگی دیسک کمر توصیه می‌کنند.

فواید فیزیوتراپی برای پارگی دیسک کمر چیست؟

فواید فیزیوتراپی دیسک کمر برای درمان پارگی دیسک عبارتند از:

 • کاهش درد و علائم
 • اصلاح حالت اندامی
 • افزایش حرکت
 • افزایش انعطاف‌پذیری
 • افزایش قدرت

معاینات قبل از شروع فیزیوتراپی پارگی دیسک کمر

متخصص فیزیوتراپی در ابتدا یک ارزیابی جامع در مورد پرونده پزشکی فرد بیمار انحام می‌دهد تا اطلاعات لازم را به‌دست آورد. او سؤالات دقیقی درباره آسیب دیدگی می‌پرسد تا اطلاعات دقیقی درباره وضعیت درد و ناراحتی فرد بدست آورد که عبارتند از:

معاینات قبل از شروع فیزیوتراپی
معاینات قبل از شروع فیزیوتراپی

درد چه زمانی و چطور شروع شد؟

درد در کدام زمان از روز بیشترین شدت را دارد؟

در طول روز انجام چه کارهایی باعث تشدید درد خواهد شد؟

سپس آزمایش‌هایی را برای یافتن مشکلات فیزیکی انجام می‌دهد.

تکنیک‌های فیزیوتراپی برای پارگی دیسک کمر

برای درمان پارگی دیسک کمر متخصصین فیزیوتراپی از تکنیک‌ها و روش‌های گوناگونی استفاده می‌کنند. در ادامه، چند مورد از متداول‌ترین تکنیک‌های درمانی را برای شما معرفی می‌کنم:

 • ورزش:

متخصص فیزیوتراپی برنامه ورزش‌درمانی را برای دستیابی به نتایج بهینه به شما تجویز می‌کند  که این برنامه برای هر فرد متفاوت بوده و طبق وضعیت جسمانی درنظر گرفته می‌شود.

 • شاک ویوتراپی:

شاک ویوتراپی شیوه‌ای است که از حرکت کوبشی ملایم برای درمان پارگی دیسک کمر استفاده می‌کند. این تکنیک با استفاده از امواج شوک (شاک ویو) به ناحیه آسیب‌دیده در ستون فقرات اعمال می‌شود.

 • لیزر تراپی:

این روش با استفاده از انرژی نوری لیزر، به ریشه عصب و ناحیه درمانی تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث کاهش درد و بی‌حسی در ناحیه مورد نظر شود.

 • ماساژ تراپی:

بیش از صد نوع ماساژ وجود دارد و هر کدام از آنها برای شرایط خاصی مناسب هستند. در این شرایط از ماساژ بافت عمقی برای رفع تنش و اسپاسم عضلانی استفاده می‌کند، که باعث می‌شود حرکت عضلات ناحیه درگیر متوقف شود.

فیزیوتراپی دیسک کمر در مشهد

فیزیوتراپی به عنوان یک روش درمانی برای کمک به کاهش درد و بهبود علائم مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلینیک اترس در مشهد با متخصصان مجرب در زمینه فیزیوتراپی دیسک کمر، می‌تواند با استفاده از تمرینات، ماساژ، امواج الکترومغناطیسی و دیگر روش‌های غیرتهاجمی، به شما کمک کرد تا کمردرد شما تسکین یابد. برای اطلاعات دقیق‌تر و تعیین وقت مشاوره، بهتر است با کلینیک اترس در مشهد تماس بگیرید.

فیزیوتراپی دیسک کمر و سیاتیک

درد مرتبط با عصب سیاتیک از منطقه لگن شروع شده و به سمت پایین حرکت می‌کند. عمدتاً این نوع درد به علت مشکلاتی مانند دیسک کمر، التهاب مفاصل (آرتریت)، خار استخوانی و آسیب‌های دیگر ایجاد می‌شود.

این مشکلات با فشار بر روی عصب‌های سیاتیک، منجر می‌شوند تا درد از سمت باسن به ران و پاها انتقال یابد. اگر پزشکان تشخیص دهند که رادیکولوپاتی یا سیاتیک پیامد دیسک کمر است، برای بیماران فیزیوتراپی تجویز می‌کنند.

فیزیوتراپی دیسک کمر چگونه است؟

درمان فیزیوتراپی برای دیسک کمر و کمردرد از روش‌های مختلفی مانند ترموتراپی، اشعه درمانی، ماساژ و کشش کمر و ورزش درمانی استفاده می‌کند. این روش‌ها به افزایش جریان خون، کاهش التهاب، کاهش درد و تقویت عضلات کمک می‌کنند. در این روش با افزایش حرارت، جریان خون در منطقه کمر افزایش یافته و مواد سمی و التهابی از بین می‌روند.

همچنین اشعه درمانی، از جمله لیزر کم توان و پرتوان، نیز برای درمان دیسک کمر استفاده می‌شود. این اشعه‌ها با گرم کردن بافتهای عمقی زیر پوست، التهاب را کاهش می‌دهند.

فیزیوتراپی دیسک کمر با لیزر

فیزیوتراپی دیسک کمر با لیزر یک روش درمان غیرتهاجمی برای کمردرد ناشی از فتق دیسک است. این روش اثربخشی بالایی دارد زیرا در این روش‌درمانی از فرکانس خاصی از نور در لیزر درمانی استفاده می‌شود که به سلول‌ها انرژی می‌دهد. بنابراین به‌عنوان روش جایگزین می‌توان از فیزیوتراپی با لیزر استفاده کرد.

سخن پایانی

فیزیوتراپی دیسک کمر به عنوان یک روش درمانی غیرتهاجمی و غیردارویی برای کاهش درد و بهبود علائم مرتبط با دیسک کمر استفاده می‌شود. این درمان معمولاً توسط متخصصان فیزیوتراپی یا توانبخشی انجام می‌شود که با استفاده از تمرینات، تکنیک‌های ماساژ، الکتروتراپی و سایر روش‌های مشابه، به بیماران کمک می‌کنند تا درد کمر را کاهش دهند، انعطاف‌پذیری و قدرت عضلات را افزایش دهند و بتوانند زودتر به فعالیت روزمره‌شان برگردند.

با این حال، همواره توصیه می‌شود قبل از شروع هر نوع درمان، با متخصصان مجرب مشورت کنید تا برنامه درمانی مناسب و شخصی‌سازی شده برای شما تدوین شود.

Tags :

Share This :

۲ پاسخ

  1. سلام و وقت بخیر
   بسته به شدت علائم بین ۱۰-۲۰جلسه فیزیوتراپی انجام میشود . اینکه بعد از ان آب درمانی انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دریافت نوبت