Home - درمان - آب درمانی کمر درد

آب درمانی کمر درد

آب درمانی کمر درد

کمر درد از جمله مشکلات شایعی است که بسیاری از افراد در جامعه با آن مواجه هستند. این مشکلات می‌تواند به دلیل فعالیت‌های روزمره، استرس، عوامل ژنتیکی، ناهنجاری‌های استخوانی، عضلانی و یا عوارض بیماری‌های دیگر به وجود آید. یکی از روش‌هایی که برای درمان کمر درد استفاده می‌شود، آب درمانی است.

در متد آب درمانی که قبلاً هیدروپاتی نامیده می‌شد، استفاده از آب برای درمان یک بیماری یا حفظ سلامت عمومی بدن تعریف می‌شود. یک روش درمانی غیر دارویی که با استفاده از آب و تأثیر آن بر بدن، به بهبود کمردرد نیز کمک می‌کند. این متد از قدیمی‌ترین روش‌های درمان کمر درد است که در اکثر فرهنگ‌ها و قاره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آب‌ درمانی برای دیسک کمر

آب خواص زیادی دارد که جریان خون را بهبود می‌بخشد و اثرات تسکین‌دهنده و آرام بخشی روی بدن دارد. برخی از تمرین‌های ورزشی در آب راحت‌تر انجام می‌شوند و مفاصل دردناک پشت را تا حد زیادی تسکین می‌دهند. حالت شناور بودن در آب، دامنه حرکتی بدن را بیشتر می‌کند، برای همین تمرینات انجام شده در آب، مؤثرتر از زمانی هستند که در خشکی انجام می‌شوند. شرایط دمایی مختلف داخل آب نیز در آب‌درمانی نقش دارد. افزایش دما و فشار هیدرو استاتیک باعث افزایش گردش خون، انعطاف مهره‌های کمر و کاهش تورم می‌شود.

آب درمانی با شنا متفاوت است، چون با حرکات و تمرین‌های خاص و در آب گرم صورت می‌گیرد. دمای آب استخر آب‌ درمانی معمولاً بین 33 تا 36 درجه سانتی‌گراد حفظ می‌شود که گرم‌تر از دمای یک استخر معمولی است.

آب‌ درمانی دیسک کمر برای چه نوع افراد مناسب نیست؟

جدا از افرادی که ترس از آب دارند، برخی دیگر از بیماران هم نباید آب درمانی انجام دهند. هرکسی که بیماری قلبی یا تنفسی ناپایدار دارد نباید وارد استخر آب‌درمانی شود. همچنین فردی که دارای مشکلات بی‌اختیاری یا دیابت کنترل نشده است نیز بهتر است از این روش استفاده نکند یا با نظارت پزشک انجام دهد. شما می‌توانید قبل از تصمیم برای درمان کمر درد، از پزشکان و متخصصان ما در درمانگاه تخصصی پزشکی ورزشی اترس مشاوره بگیرید و پس از صلاحدید آن‌ها، از بخش مجهز آب درمانی کلینیک استفاده نمایید.

برخی از نکاتی که باید در آب‌درمانی کمر رعایت کرد

آب‌درمانی برای درمان کمر درد و بهبود دیسک کمر بی‌نظیر است، اما اقداماتی وجود دارند که بهتر است قبل و بعد از این روش انجام دهید تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از آب‌درمانی:

  • دمای آب باید در نظر گرفته شود، چرا که می‌تواند باعث سوختگی شدید شود.
  • دمای آب باید بررسی و تا سطح تحمل فرد تنظیم شود.
  • سطح تحمل آب باید با توجه به درمان، دمای بدن و سطح بیماری تغییر کند.
  • اگر آب خیلی گرم یا خیلی سرد است، نباید مستقیماً روی پوست مالیده شود، بلکه درمان باید با یک حوله یا مانع برای جلوگیری از تماس مستقیم با پوست انجام شود.
  • افرادی که دارای بیماری‌های مسری یا زخم‌های باز هستند، نباید از آب‌درمانی استفاده کنند.

پس از انجام آب درمانی، دستورالعمل خاصی برای پس از درمان وجود ندارد. اگرچه باید در نظر داشت که بیمار را تا چند ساعت پس از درمان در آرامش نگه دارید. از انجام فعالیت‌های شدید و کارهای پرزحمت خودداری کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که بیمار را پس از درمان گرم نگه دارید، اگر نه احتمال ابتلا به سرماخوردگی و بدتر شدن درد کمر وجود دارد.

آب درمانی کمر درد

روش‌های مختلف آب درمانی برای کمر

روش آب درمانی مورد استفاده کاملاً به شرایط فردی بیمار بستگی دارد. بسیاری از تمرینات زمینی را می‌توان به صورت درمانی در آب استفاده کرد. راه رفتن در استخر به دلیل شناور بودن روی مفاصل آسان است. برخی از مجموعه‌ها مثل کلینیک اترس، امکانات پیشرفته‌ای مانند تردمیل زیر آب را دارند. تمرینات دیگری مانند اسکات و لانژ را نیز می‌توان در داخل استخر انجام داد. روش دیگر، افزایش سختی تمرین است که برای مثال، دمبل یا هالتر را به دست بیمار می‌دهند و از او می‌خواهند که آن‌ها را در چند ست در آب حرکت دهد. در ادامه به روش‌های دیگر آب‌درمانی اشاره خواهیم کرد.

روش Kneipp

در این سیستم هم از آب گرم و هم آب سرد استفاده می‌شود. این روش شامل تمرین‌هایی مانند راه رفتن و گام زدن در آب است. متد Kneipp به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و به درمان کمر درد می‌پردازد.

حمام سیتز

در این روش نیز از آب سرد و گرم به طور همزمان استفاده می‌شود. حمام سیتز به این صورت است که دو وان آب وجود دارد؛ یک سرد و یکی گرم. نشستن یا دراز کشیدن در این دو حمام، درد و تنش‌های عصبی در ناحیه پشت و کمر را رها نموده و مفاصل را از حالت خشکی درمی‌آورد.

تکنیک هیدرو ماساژ

در این متد، از آب گرم برای ماساژ استفاده می‌شود. این روش برای درمان کمر درد و بهبود دیسک کمر بسیار مفید است و علاوه بر کمک به گردش خون، درد و تنش مفاصل و گره‌ها را تسکین می‌دهد.

بخار، سونا و کمپرس

در این تکنیک‌ها از آب گرم یا گرما برای درمان کمر درد استفاده می‌شود. بخار درمانی با جوشاندن آب فراتر از نقطه‌جوش انجام می‌شود که بخار ایجاد نموده و بدن را سم‌زدایی می‌کند. سونا درمانی با حرارت خشک انجام می‌شود و علاوه بر سم‌زدایی، درد مفاصل کمر را تسکین می‌دهد. درمان کمپرسی هم با حوله‌هایی انجام می‌شود که در آب بسیار گرم یا خیلی سرد فرو می‌روند و سپس روی قسمت دردناک بدن قرار می‌گیرند تا تسکین پیدا کند.

خواص فیزیکی و درمانی آب برای کمر

یکی از مزایای عمده آب درمانی در افراد مبتلا به کمر درد، کم شدن وزن بدن و فشار روی مفاصل است و به نظر می‌رسد باعث کاهش چشمگیر احساس کاهش وزن در گرفتگی عضلات می‌شود. در نتیجه، کاهش اسپاسم عضلانی ناشی از دیسک کمر و کمر درد را شاهد خواهید بود.

آب درمانی کمر درد در استخر

آب درمانی روشی است که برای بهبود کمر درد، تسکین گرفتگی عضلات، شل شدن مفاصل، افزایش تحرک و افزایش قدرت بدنی استفاده می‌شود. شناور بودن در آب به حمایت از بدن کمک کرده و فشار را از پشت شما کم می‌کند. به‌این‌ترتیب، ممکن است بتوانید تمریناتی را در استخر انجام دهید که قادر نبودید مشابه همان را در خشکی به سرانجام برسانید.

آب درمانی در استخر برای کمر درد بسیار مفید است. استخر آب سرد ممکن است در اوقاتی که کمر ملتهب است، به‌خصوص پس از تصادف یا ضربه مفید باشد؛ اما به طور کلی، برای درمان کمرهای خشک و دردناک، آب گرم همان چیزی است که نیاز دارید.

مدت‌زمان آب درمانی کمر درد چقدر است؟

مدت زمان آب درمانی کمر درد ممکن است بسته به شدت و نوع درد و همچنین علت آن، متفاوت باشد. در برخی موارد، ممکن است درمان با آب برای کاهش درد در عرض چند جلسه انجام شود؛ اما در موارد دیگر، احتمال دارد نیاز به چندین هفته یا حتی چند ماه تمرین برای بهبود کامل داشته باشید. علاوه بر آب درمانی، ممکن است به شما توصیه شود تکنیک‌های دیگری را نیز انجام دهید تا بهترین نتیجه حاصل شود. در هر صورت، مهم است که با پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین برنامه درمانی را برایتان تعیین کند. برای کسب مشاوره از پزشکان متخصص آب درمانی در کلینیک اترس، همین حالا با ما تماس بگیرید.

پنج اشتباه رایج که در آب‌درمانی برای کمردرد می‌بینیم

آب درمانی نوعی تمرین فیزیوتراپی است که در آب انجام می‌شود و برای درمان کمر درد، کاهش دردهای عضلانی و بازیابی قدرت بدنی فوق‌العاده است. طبق تجربه خود، معمولاً می‌بینیم که بسیاری از بیماران مبتلا به کمردرد آب درمانی را به‌تنهایی انجام می‌دهند. باید گفت که آب‌درمانی روشی عالی برای درمان کمر درد است، اما اگر به تنهایی انجام شود، تأثیر موقت دارد. در این بخش به پنج اشتباه رایج در آب‌درمانی اشاره می‌کنیم:

1.دمای آب: آب خیلی سرد یا خیلی گرم فایده‌ای ندارد. هدف آب‌درمانی، کمک به آرامش عضلات و بهبود تحرک است. استفاده از آب خیلی سرد، بدنتان را متشنج می‌کند. علاوه بر ناخوشایند بودن، این کار عضلاتتان را سفت می‌کند و قطعاً نتیجه‌ای که انتظارش را دارید نخواهد بود.

2.تمرین در عمق زیاد: تمرین در عمق آب و مقاومت زیاد لزوماً نتیجه بهتری در بر ندارد. هنگامی که در آب هستید نسبت به خشکی، نیروهای متفاوتی بر بدن شما وارد می‌شوند، مانند شناور بودن. پزشک می‌تواند این نیروها را بسته به توان شما تغییر دهد. فراموش نکنید که آب‌درمانی بخشی از فیزیوتراپی است و قرار نیست مقاومت بدنتان را بسنجید. هدف، انجام حرکات اصلاحی برای بهبود درد کمر، مفاصل و ستون فقرات است.

3.فقط شنا کردن: آب درمانی یک برنامه تمرینی خاص است که نقاط ضعف و مشکلات حرکتی شما را هدف قرار می‌دهد، در حالی که شنا این کار را نمی‌کند. هنگام شنا می‌توانید از عضلات دیگر استفاده کنید، اما خاصیت درمانی آن کم است و برخلاف آب‌درمانی، عضلات اصلی ستون فقرات شما را هدف قرار نمی‌دهد.

4.راه رفتن ضعیف: همان‌طور که تمرین مقاومتی توصیه نمی‌شود، تمرین ضعیف را نیز به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. آب از وزن بدن شما حمایت کرده و به آسان‌تر کردن حرکات شما کمک می‌کند. به‌علاوه، آب بخشی یا تمام درد را از بین می‌برد. افراد مبتلا به کمردرد معمولاً متوجه می‌شوند که به همین دلیل می‌توانند تمرین‌های بیشتری را در آب نسبت به خشکی تحمل کنند. این باعث می‌شود که در جلسه خود زیاده‌روی کنید. نه بیش از حد تمرین کنید و نه کمتر از حد.

توصیه ما در درمانگاه تخصصی پزشکی ورزشی اترس به شما این است که از فیزیوتراپیست‌های ما کمک بگیرید، چون میزان آسیب و میزان تحمل شما را می‌دانند. برنامه آب درمانی تجویز شده خاص شما دارای تکرارها و ست‌های توصیه‌شده برای هر تمرین با استراحت‌های مناسب خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با فیزیوتراپی برای کمر درد، می توانید مقاله ما را با عنوان “درمان کمر درد با فیزیوتراپی” مطالعه کنید.

5.زمان: برخی از افراد، زمان تمرین را کاهش می‌دهند یا ممکن است دو جلسه را با هم انجام دهند. زمان هر جلسه بر اساس چند فاکتور برای شما تعیین می‌شود؛ سن، سلامت عمومی، آسیب و مرحله توان‌بخشی که در آن هستید. هیچ اندازه یکسانی برای همه وجود ندارد. امکانش هست که جلسات شما از 20 دقیقه تا 1 ساعت متغیر باشند. فیزیوتراپیست در هر جلسه نحوه واکنش بدنتان را بررسی می‌کند و برایتان توضیح می‌دهد که چرا مثلاً باید هفته‌ای یک یا چهار بار برای آب‌درمانی مراجعه کنید.

بهترین کلینیک آبدرمانی کمر درد در مشهد

یکی از بهترین کلینیک‌های آبدرمانی برای درمان کمر درد در شهر مشهد واقع شده است. ما در درمانگاه تخصصی پزشکی ورزشی اترس با برخورداری از جدیدترین دستگاه‌های پیشرفته آبدرمانی در مشهد به مراجعه‌کنندگان خود کمک می‌کنیم تا از این مشکل مزاحم خلاص شوند و به سلامتی و راحتی به زندگی برگردند.

این کلینیک با داشتن تیمی متخصص و مجرب، به بیماران خود خدمات با کیفیت و حرفه‌ای ارائه می‌دهد. در کلینیک اترس، بیماران با استفاده از تکنیک‌های آبدرمانی مانند تردمیل آبی الکترونیک، ماساژ آبی، تمرینات در آب و استفاده از حمام گرم، درمانی کامل و کارآمدی برای کمر درد خود تجربه می‌کنند. این روش درمانی به دلیل اثر آرام‌بخش آب و کاهش فشار بر روی مفاصل و عضلات، می‌تواند نقش چشمگیری در بهبود کمر درد داشته باشد.

چگونه با آبدرمانی کمر بهبود پیدا کنیم؟

آب درمانی یک ابزار فوق‌العاده برای درمان کمردرد است. این درد طاقت‌فرسا را تحمل نکنید. برای مبارزه با آن به شما مدالی تعلق نمی‌گیرد. برای کسب بهترین نتیجه با پزشک مشورت کنید. یک فیزیوتراپیست متخصص می‌تواند برنامه‌ای شخصی‌سازی‌شده با هدف درمان کمر دردتان طراحی کند و به شما مشاوره و آموزش بدهد تا بتوانید درد کمرتان را بهبود ببخشید.

اگر برای درمان کمر دردتان به کمک نیاز دارید، یا یک برنامه ورزشی مناسب می‌خواهید که همزمان شامل رژیم غذایی، تمرین‌های ورزشی و حرکات اصلاحی و درمانی باشد، هم‌اکنون با یکی از متخصصان ورزش، فیزیو یا درد ما در درمانگاه تخصصی پزشکی ورزشی اترس از طریق شماره 37557-051 تماس بگیرید یا از طریق وب‌سایت ما رزرو آنلاین ویزیت و مشاوره را انجام دهید.

Tags :

Share This :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دریافت نوبت